2019 KOBİ değer kredisi veren 2 bankalar

2019 KOBİ değer kredisi veren 2 bankalar
1 Mart 2019 tarihinde eklendi, 79 kez okundu.


Ülke ekonomisinin gelişiminde büyük önemi olan KOBİ yani, küçük ve orta ölçekli işletmelere yönelik destekler 2019 yılında da hızla devam etmekte. Hazine ve Maliye Bakanlığın ‘dan yapılan açıklama ile çeşitli bankalarla ortak bir çalışma halinde KOBİ statüsündeki işletmelere toplamda 25 milyar liralık büyük bir destek sağlanacak. KOBİ Değer Kredisi -2 adı altında verilecek desteği nasıl alabilirsiniz, alma şartları, faiz ve vade seçenekleri, başvuru ne zaman yapılacak ve hangi bankalar kampanya kapsamında bu krediyi veriyor, tüm ayrıntılar burada.

KOBİ ler İçin Beklenen Müjde!…

KOBİ Değer Destek Kredisinden Kimler Faydalanabilecek?

2019 yılı başında verilen bu destek kredilerine yoğun talep olmasıyla yıl ortasına doğru ikinci bir destek müjdesi geldi. Ülke içi pazarda başta olmak üzere ihracattaki %59,2 payı ile oldukça önemli olan KOBİ’ ler devlet desteğini de alarak hızla büyümekte. İlk dönemde 80.269 KOBİ’ nin faydalandığı ve güçlenerek yoluna devam ettiği ilk paketin ardından artarak devam ettirilen bu destek kredisi sürecine, ülkemizin önemli bankalarından 17 bankada destek vermekte. Bu destekten faydalanmanız için öncelikle Resmi Gazete deki KOBİ tanımına uymanız gerekmektedir. KOBİ tanımına uymanızın yanında ayrıntılarda da belirtildiği gibi yıllık cirosu 25 milyonun üzerinde olan orta ölçekli KOBİ ‘ler destek ten faydalanamayacak.

 • Mikro işletme: 10 kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri 1.000.000 TL den fazla olmayan işletmelerdir.
 • Küçük işletme: 50 kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri 8.000.000 TL aşmayan işletmeler.
 • Orta büyüklükteki işletme: 250 kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri 40.000.000 TL aşmayan işletmelerden biri olmalısınız.

KOBİ İçin Destek Kredisi Ne Kadar

KOBİ İçin Destek Kredisi Ne Kadar?

İstihdam, ekonomik kalkınma ve ihracatı destekleme projelerinden KOBİ Değer Kredisi, bir çok vatandaşın iş hayatına önemli gelişmeler yaşamasını sağlamaktadır. Devlet tarafından verilen bu destek ile bütün sektörlerde canlanma, ekonomik anlamda ülkemizde küçümsenemeyecek bir büyüme yaşanmaktadır. Kredinin ayrıntılarında ise; sektör ayrımı yapılmadan ancak imalat sektörüne ve ihracat yapan firmalara öncelik tanınarak verilecek bu kredilere, Hazine destekli Kredi Garanti Fonu kefaleti sağlanacaktır. Bakan Albayrak’ ın açıklamasına göre imalat sektörüne ve ihracat yapan KOBİ ‘lere azami 1 milyon lira verilecek , diğer sektörler için bu rakam 500 bin lira olarak kararlaştırılmıştır. Yani imalat sektöründe bir işletmeniz varsa sektör önemli değil bu krediden yüksek miktarlarda faydalanabilirsiniz. Aynı şekilde ihracat yapan bir firmaysanız yine belirlenen bankalar kredi talebinde bulunabilir, işletmenizi yıllık karı ve faaliyette bulunduğu alana göre bu rakam 1,5 milyon liraya kadar da çıkabilecek. Kredinin vade sayısı ise; 6 ayı anapara ödemesiz bir esneklik sağlanarak ihtiyaç kredilerinde olduğu gibi 36 ay vade imkanı sağlanmıştır. %1,54 aylık kredi faiz oranı ise güncel ihtiyaç kredi faizlerinden oldukça düşük buda yıllık yüzde 18,48 faiz oranı uygulanacak anlamına gelmekte.KOBİ Değer Kredisi Hangi Bankalardan Alınabilecek

KOBİ Değer Kredisi Başvuru Ne Zaman?

Ülkemizdeki işletmelerin büyük bir kısmını kapsayan ve ticaret başta olmak üzere bir çok alanda aktif rol alan yıllık cirosu 25 milyonun altında olan ülkemizde mikro ve küçük işletme statüsündeki KOBİ’ lere sağlanacak bu büyük finansman desteği devlet bankalarından Ziraat Bankası başta olmak üzere bir çok bankadan alınabilecek. Önümüzdeki hafta verilmeye başlanacak krediye, şahsen bankaya yapacağınız başvuru ile bankanın istediği evrak ve belgeleri tamamlamanız gerekecektir. Vergi levhası, ticari sicil belgesi yanınızda olması gereken evraklar arasında. Bu krediyi bankalardan talep ettiğinizde tabi ki banka sizin krediye uygun olup olmadığınıza bakacaktır. Bu yüzden de geçmiş bankacılık hareketlerinizi normal bir kredi kullanıyormuş gibi şartları da gözden geçirmeniz gerekecektir. Vergi yada SGK prim borcunuzu olmaması da kredi başvurunuzu etkileyecek bir diğer ayrıntı. İşletmenizin ve sizin ticari geçmişinizdeki olumlu ve olumsuz gelişmeler değerlendirmeler arasında olacaktır. Hakkınızda ve işletmenizle ilgili gelir araştırması yapılarak yıllık gelirinize bakılarak size verilecek kredi hesabı yapılır.

KOBİ Değer Kredisi Verecek Bankalar

KOBİ ‘lere verilecek finansmana güçlü bankalardan da destek alarak hazineden bir gider yapılmayacak. Bankaların ortak faiz oranı ile sunacağı bu krediyi dilediğiniz bankaya başvuru yaparak alabilirsiniz.

 • TC Ziraat Bankası
 • T. İş Bankası
 • T. Vakıflar Bankası
 • QNB Finansbank
 • Denizbank
 • Türk Ekonomi Bankası
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası
 • ING Bank
 • Türkiye Finans Katılım Bankası
 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • Şekerbank
 •  T. Garanti Bankası
 •  Akbank
 •  Yapı ve Kredi Bankası
 •  T. Halk Bankası
 •  Ziraat Katılım Bankası
 • Vakıf Katılım Bankası

Kobi Değer Faiz Oranları Ve Hesaplama

KOBİ değer kredisinin hesaplaması nasıl yapılır ?

KOBİ ‘lerimize verilecek olan 2019 yılındaki KOBİ değer kredisinin faiz oranları belli oldu. Tam 6 ay olarak geri ödemesiz verilecek olan KOBİ değer kredilerinin aylık faiz oranları %1.54 olaması beklenmektedir. Bu faiz oranına göre 6 ay ödemesiz 36 ay vadeli olarak kredi kullanacak olan esnaflarımızın aylık ödemeleri şu şekilde olacaktır.

 • 20.000 TL kullanacak olan esnafımızın 6 ay ödemesiz ondan sonraki aylar da 36 ay vadeli olarak ödeyeceği taksit tutar 727,87 TL olacaktır.
 • 30.000 Lira kullanmak isteyen büyük ve küçük esnafımızın 36 aylık vadeli olarak aylık taksit ödemesi 1.091,81 TL olacaktır.
 • 35.000 lira 6 ay ödemesiz 36 ay vadeli %1.54 faizli kredi kullanmak isteyen esnafımızın aylık taksit ödemesi 1.273,78 TL olacaktır.Bir önceki yazımız olan Halkbank Genç Girişimci Kredisi Nasıl Alınır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Don`t copy text!