Bankalardan köye dönüş kredisi nasıl alabilirsiniz ?Ülkemizde son 10 yılda işsizlik nedeniyle şehirlere büyük bir göç yaşanmıştır. Durum böyle olunca köy hayati bitmeye yüz tutmuş çiftçilik ve hayvancılık yok denecek kadar azalmıştır. Azalan yerli sermaye vatandaşı her türlü etkilemiştir. Ancak son yıllarda hükumetin uygulamış olduğu politikalarla köye dönüş kredileri verilmeye başlanmış. Birçok kişi bu teşviklerden yararlanarak doğal yaşam için geri memleketinin yolunu tutmuştur. Yerli üretimin kalkınmasını hedefleyen yetkililer ne tür olanaklar sağladı ? Köye dönüş yardımından yararlanmak için hangi şartlar aranmaktadır? tüm ayrıntılarıyla bugün yazımızda..

Köye dönüş kredisi hakkında

Köye dönüş kredisi hakkında

Köye dönüş kredisi hakkında

Çocuklarını okutmak ve daha iyi çalışma koşullarında iş bulmak için birçok köylümüz topraklarını bırakıp, büyük şehirlere göç etmişlerdi. Ancak şehir hayatında da bazı şeyler yolunda gitmemiş. İşsizlik çoğalmış, artan kira ve yol masrafları vatandaşı pişmanlığa sürüklemiştir. Geri dönüş için yol, taşınma ve yeniden düzen kurmakta masraflı olunca şehirlerde kıt kanaat geçinmeye çalışan birçok kimse bulunmaktadır. Yok olan hayvancılığımız ve tarım arazilerimizde düşünülünce bakanlık düğmeye bastı ve köye dönüş yasası çıkartıldı. Yasaya göre o köyde ikamet etmeniz ve daha önce bu teşvikten yararlanmamış olmanız gereklidir. Ziraat bankası aracılığıyla minimum 30 bin lira teşvik verilirken, yine geçtiğimiz aylarda 300 koyun hibe programı da köylümüzün yüzünü güldürdü.

Köye dönüş kredisi almak için aranılan şartlar neler

Köye dönüş kredisi almak için aranılan şartlar neler

Köye dönüş kredisi almak için aranılan şartlar neler?

Köyünüze dönüş için bir desteğe mutlaka ihtiyacınız varsa tercihiniz devletimizin sağladığı teşviklerden yana olmalıdır. Bu krediden faydalanmanız için aranılan bir takım şartları sizin için araştırdık ve sıraladık;

 • Öncelikle ÇKS (Çiftçi kayıt sistemi) ne kayıt olmanız gereklidir.
 • Yaş kurallarına göre reşit olan herkes başvurabilir. Müracaat edebilmek için  18 yaş ile 40 yaş aralığında bulunmak gereklidir.
 • Diğer bir koşul ise köyde ikamet ettiğine dair ikametgah belgesi ve şahsına ait  ev, arsa veya tarlasının bulunması gereklidir.
 • Başvuru yapan kimsenin okur yazar olması gereklidir.
 • Herhangi bir işte çalışmıyor olmak, esnaflık yapmamak ve öğrenci olmamak da aranılan şartlar arasında.
 • Daha önce devletin sunmuş olduğu teşviklerden yararlanmamış olmak ve geri ödeme hususunda sorun yaşanılmaması gerekmektedir. Bu şartları taşımanız halinde gerekli evraklarınızı düzenleyip hemen başvuru da bulunabilirsiniz.


Başvuru sırasında istenilen belgeler

Başvuru sırasında istenilen belgeler

Başvuru sırasında istenilen belgeler

 • Türkiye cumhuriyeti kimlik belgenizin veya ehliyetinizin fotokopisi
 • Beyan edeceğiniz gayrimenkulün tapu fotokopisi
 • ikametgah ettiğinize dair elektrik, su faturası
 • Okur yazar olduğunuzu belirtmek için diploma nüshası
 • Eğer kredi başvurunuzu bir proje üzerinden yapacak iseniz (kültür mantarı üreticiliği, arıcılık, manda yetiştiriciliği gibi) bu projeyi dosya halinde hazırlayıp belgelerinizi teslim ederken sunmalısınız.

Köyünüze geri döndüğünüzde hangi işler size çok kazandırır?

Eskiye oranla köyü dönüşler 2 yıldır hızla arttı. Bunu etkileyen faktöründe doğal yaşama merak ve organik ürünlere daha çok rağbet ediliyor olmasıdır. Köy yumurtası, köy tavuğu, hindisi, doğal bal, peynir, kaymak, yoğurt, ev yapımı turşu, salça, reçel derken liste uzayıp gidiyor. Birde üzerine son yıllarda az sermayeyle çok kazanç getiren kültür mantarı ve ipek böceği yetiştiriciliği de düşünülürse köyünüze dönerek bol kazanç elde edebilirsiniz. Lakin bir işe girişmeden önce  dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Örneğin; 30 bin lira geri dönüş kredisi aldığınızda büyükbaş hayvancılık yapacaksanız ahır tipi yetiştiricilik gerekli olduğundan size geniş bir açık besi veya ahır gereklidir. Hazır yeriniz yoksa 30 bin sizin hem hayvan alımınıza ve yer düzenlemesi yapmanıza yetmeyecektir. Daha düşük bütçeli işlere girişmek yararınıza olacaktır. Örnek vermek gerekirse, arıcılık büyükbaş hayvancılığa göre daha az maliyetlidir. Sadece kovan malzemeleri ve dönemsel ilaçlamaları için giderleriniz olacaktır. Aynı şekilde küçükbaş hayvan yetiştiriciliği de geniş meraları olan bir bölgede yapılacaksa karlı bir yatırımdır. Ancak sürekli ahırda beslenecekse yem maliyetleri de düşünülürse yine masraflı bir işçilik olacaktır.

Köye geri dönüş kredisi için proje nasıl hazırlanır?

Devlet desteklerine bu tarz başvurular için öncelikle kapsamlı bir araştırma yapılmalıdır. Çünkü normal şartlarda hayvancılık için Ziraat bankasından devlet hibesi olarak 30 bin destek alabiliyorsunuz. Ancak KOSGEB in düzenlemiş olduğu eğitim programlarına katılarak sertifikanızı alır, iyi bir proje hazırlayıp sunarsanız 100 bine kadar KOSGEB ‘den destek alabilirsiniz. Nasıl proje hazırlarsınız? Biraz detaylandırmak gerekirse, manda hayvanı cinsinin üretimini üstlenmeyi profesyonel bir yetiştiricilik için farklı bir projeye imza atabilir. Sadece yetiştiricilik değil mandıracılık, süt ve süt ürünleri üretimini baz alarak projenizde belirtir, düzenlemeyi ona göre hazırlarsanız projeniz daha çabuk kabul edilecek, ödeneğiniz artacaktır.Bir önceki yazımız olan Ziraat bankası ev hanımlarına 10.000 TL uygun faizli kredi veriyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Don`t copy text!