Butik Pastane Açmak İçin Neler Gereklidir?

Butik Pastane Açmak İçin Neler Gereklidir?
24 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 1.141 kez okundu.


İşyeri açmak için yeni bir iş fikri arayanlar, son dönemlerin çok kazandıran iş fikirlerinden butik pastane açabilirler. İş yeri kurulumu, pazarlama ve kar oranlarının ufak bir hesaplaması yapılarak uygun maliyetlerde bir pastaneniz olabilir. Düşük maliyetli ve popüler iş fikirleri arasında yer alan butik pastane açmak için gerekli belgeler, butik pastane açmanın maliyeti, ustalık belgesi nasıl alınır sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Pastane Cafe Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Pastane Cafe Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir

Son yılların ilgi gören sektörlerinden butik pastane işi, katkısız, ev yapımı tadında pastaları ile insanlar tarafından oldukça rağbet görmektedir. Partilerin ve kutlamaların vazgeçilmezi olan pastalarda; kişiye özel yapılan tasarımlar, doğal malzemelerle yapılan ürünler ile insanların dikkatini kısa sürede çekebilirsiniz. Böyle bir el lezzeti ve sizin de çevreniz tarafından beğenilen pastalarınız varsa iş yeri kredilerinden faydalanarak bu işe girmek çok kolay. Öncelikle yapmanız gereken butik pastane açma fikri için uygun bir yer bulmak. İnsanların kolay ulaşabileceği, işlek bir caddede, dikkat çeken bir tasarımla açacağınız butik pastaneniz çok geçmeden fark edilecektir. Butik pastane açmak için kişiden istenen belgelere bakarsak;

 • Cafe sahibinin yada bir çalışanın ustalık belgesi,
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi ve ikametgah belgesi,
 • 2 adet fotoğraf,
 • Sigorta, bağ kur belgesi ya da emeklilik cüzdanı fotokopisi,
 • Sabıka kaydı gereklidir.

Açılacak iş yeri için istenen belgelere baktığımızda;

 • İş yeri kiralanacaksa kira mukavelesi aslı veya noter tasdikli sureti,
 • İş yeri sahibi iseniz tapu fotokopisi,
 • Sıhhi işletme başvuru formu,
 • Belediyeden yapı kullanım izni,
 • Vergi levhası fotokopisi,
 • Esnaf odası ya da Ticaret odası kaydı fotokopisi,
 • İş yeri için gerekli olan elektrik, su abonelikleri,
 • Çöp konteynırı alındı kağıdı,
 • İtfaiyeden yangın tedbiri belgesi,
 • Emniyete kimlik bildirimi belgesi fotokopisi ile başvurunuzu yapabilirsiniz.


Butik Pastane Açmak İçin Ustalık Belgesi Alma

Butik Pastane Açmak İçin Ustalık Belgesi Alma

Ustalık belgesi bir çok meslek dalı için kişinin o meslek de yeterliliğini gösteren belgedir. Bir dükkan ya da bir pastane açmak için 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre ya kişinin kendinin bu belgeye sahip olması ya da bir çalışanının da ustalık belgesi olma şartı bulunmaktadır. Ülkemizde 100 den fazla meslek dalıyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Mesleki Eğitim Kurslarında eğitim verilmekte yeterli ders saati ve bu derslerin sonunda yapılacak sınavda yeterli derecede puan alınarak belge alınabilmektedir. Sınavsız ustalık belgesi almanız için ilgili olduğunuz alanın meslek lisesinden mezun olup, sınava eğitimsiz direk geçiş yapabilirsiniz. Liseden sonra yapacağınız lisans ya da ön lisans ile de sınava bile girmeden ustalık belgenizi alabilirsiniz. Bir diğer yöntem olan kalfalık da; yine ilgili olduğunuz meslek dalından bir ustanın yanında 5 yıl süre ile çalışmışsanız eğitimsiz sınava girerek ustalık belgenizi alabilirsiniz. Bu şarlar ve koşullar meslek gruplarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Usta bir kişinin belgesi sadece bir iş yeri açmada geçerlidir, bir belge iki iş yeri için kullanılamaz.

Pastane Açmak İçin Gerekli Ekipmanlar Nelerdir?

Pastane Açmak İçin Gerekli Ekipmanlar Nelerdir

Açılacak pastane için uygun konum, gerekli belgeler ve istenen izinler alındıktan sonra sıra pastanemizi açmaya geldi. Pastane açmak için dükkanın belirli standartlara uygun olması gerekmektedir. Bir pastanede müşteriler ve çalışanlar için iki ayrı tuvalet olma zorunluluğu vardır. Kapalı alanı en az 60 m2 olacak pastanenizde, üretim yerinin duvarları hijyen ve kolay temizlik açısından komple fayans olmak zorundadır. Pastanede klima, elektrik kesintisi için jeneratör ve standartlara uygun baca çıkışı olacaktır. Kullanılacak sanayi tipi ocak üstü davlumbaz, sanayi tipi bulaşık makinası ve fırın olacaktır. Atık yağ kontrolü için lavabo çıkışında yağ filtresi kesinlikle olması gerekenlerden. Sıcak su bağlantısı, pasta içeriği ve yapımında kullanılacak malzeme ve ekipmanlarda pastaneniz için gerekli malzemelerdendir. Pastane çalışanları için ayrılan bölüme giyinme soyunma bölümü, dolabı, ayrı bir lavabo gerekmektedir. Yine müşteriler için ayrılan lavaboda engelli vatandaşlara uygun şekilde yapılmalıdır. Pastanenin dizaynı da uzman bir kişi tarafından çizilmiş yerleşim krokisine uygun olması ve değişiklik yapılmaması gerekmektedir. Bunlar haricinde pastanenin tarzı tamamen sizin tasarımınıza ve zevkinize kalmıştır. Dikkat çekici bir vitrin, bir kaç minik masa ve yapacağınız lezzetli pastalar sayesinde kısa zamanda başarıyı yakalayabilirsiniz. Butik pastanecilik işini hem dükkanınızda hem de sosyal mecralarda açacağınız hesaplarla online sipariş olarak da büyütebilirsiniz.

 Bir önceki yazımız olan Süt Bank Nedir? Çiftçiye Ne Kadar Kazandırır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Don`t copy text!