Büyükbaş Hayvan Sigortası 2019 Yılı FiyatlarıTürkiye’de özel bir kurumun yaptığı araştırma ile büyükbaş hayvan sayısı 14.817.000 olarak açıklanmıştır. Bu rakam sayı olarak ne kadar çok görünse de aslında ülke geçmişimize ve diğer ülkelere oranla büyük bir düşüş yaşamıştır. Köylerden kentlere göç, hayvancılıkla uğraşmanın büyük emek istemesi insanları hayvancılıktan uzaklaştırmıştır. Öyle ki ülkemizde yaşanan hayvan azlığı nedeniyle ithal hayvan getiriyoruz. Azalan hayvan sayısını korumak, hayvancılığı desteklemek için devlet desteğiyle bir çok bankadan yaptırabileceğiniz büyükbaş hayvan sigortası bize destek olacaktır. Artık insanlar değerli mallarını sigortalattır gibi hayvanlarını da sigorta yaptırarak oluşacak kayıplardan en az zararla çıkabilirler. Bir çok banka ve Ziraat Bankasının da onay verdiği bu sistem hayvancılık sektörünü canlandırmak adına faydalı bir adımdır. Neleri kapsadığı ve büyükbaş hayvan sigortası 2019 fiyatları hakkında bilgilendirmemizi yapalım.

Büyükbaş Hayvancılık Sigortası Nedir Neleri Kapsar?

HAYBİS’ e ( Hayvancılık bilgi sistemine) kayıtlı hayvanların (inek, sığır, manda) çiftçiler tarafından hayvanların başına gelebilecek olağan dışı durumlar için yaşanan kayıplarda zararının karşılanması adına yaptırılan güvencedir. Devlet destekli bu güvence şartlar dahilinde yaşanacak olumsuzlukları karşılamaktadır. Şartlar ise;

 • Hayvanlara zarar verecek her türlü yılan sokması, böcek ısırması, kurt, domuz gibi yabani hayvan saldırısı
 • Hayvanın zehirli yabani ot yada yeme bağlı zehirlenme durumu
 • Doğal afetler; güneş çarpması, sel, yıldırım düşmesi
 • Yangın ve telef olma
 • Gebelik ve doğum esnasında yavru ölümü ve düşük olması

Yapılan sözleşmenin genişletilmesi dahilinde; hayvanın çalınması, çalınması durumunda yaralanması, hayvanın darbelerle zarar görmesi de sigorta kapsamına  dahil edilebilmektedir.

Büyükbaş Hayvan Sigortası Nasıl Yapılır?

Numaralı ve küpeli hayvanlarımız HAYBİS tarafında teknolojik ortamda kayıt altına alınmıştır. Yeni doğan bir büyükbaşı en az 3 ay içinde bu sisteme dahil etmemiz gerekmektedir. Hayvan sayısının bilinmesi ve hayvan hareketlerinin incelenmesinde kayıt önemlidir ve yapılmadığı takdirde cezai işlemi vardır. HAYBİSE kayıtlı hayvanlarımızı sigortalatmak için öncelikle Tarım Sigortalar Havuzuna (TARSİM) kayıtlı sigorta şirketine başvurulur. TARSİM bu başvurunuzdan sonra sizi sisteme ekler ve risk incelemesini yapıp poliçeyi düzenler. Bu poliçenin başlama ve bitiş süresi sizin tercihinize kalmıştır. Poliçenin dörtte biri parası peşin alınır daha sonra ki kısım isteğinize göre 6 aya kadar taksitlendirilir. Sigorta firması isterse eğer poliçeyi uygulamaya sokmadan önce hayvanlarınızı bir veteriner hekime gösterip teftiş etme hakkına sahiptir. Sigorta şirketi isterse 1 ay içinde cayma hakkı da vardır.Büyükbaş Sigortasında Zarar Karşılama

Büyükbaş hayvan sigortasından faydalanmak için hayvanda gelişen olumsuz durumun 24 saat içinde sigorta şirketi aracılığıyla TARSİM ‘e bildirmek zorundasınız. Bu kurum tarafından görevlendirilecek veteriner hekim en kısa sürede hayvanı görüp durumu rapor etmesi gerekmektedir. Düzenlenecek olan Çiftlik Hayvanları Sigortaları Büyükbaş Hasar Raporunun tamamlanmasını takiben 30 gün içinde şartlar dahilinde zararınız karşılanacaktır.

Sigorta Kapsamı Dışındaki Durumlar

 • Sığır vebası, tüberküloz, bruselloz, şap ve BSE hastalıkları ve 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununa göre ihbarı mecburi tüm bulaşıcı hastalıklar (antrax ve kuduz teminat kapsamındadır)
 • Çalınma, kaybolma ve değiştirilme durumu
 • Poliçenin başlangıç tarihinden önce gerçekleştiği tespit edilen hasarlar
 • Kimlik ve numaralandırılmamış hayvanlar
 • Süt verimi azlığı ve başka nedenlerden dolayı oluşan kesimler
 • Hayvanları bir yerden başka bir yere götürülme sırasındaki yol stresinden gerçekleşen ölümler
 • Huysuzluk nedeniyle yapılmak zorunda kalınan kesimler
 • Askeri hareketliliğin getirdiği hasarlar
 • Parazit mücadelesinin yapılmamasından dolayı oluşan ölüm ve mecburi kesimler
 • Aşı programındaki aşıların yaptırılmaması
 • Damızlık, süt ve erkek besi sığırlarına mıknatıs yutturulmamasından RPT ve buna bağlı hastalıklar kapsam dışındadır.
Büyükbaş hayvan sigortası 2019 fiyatları ne kadar

Büyükbaş hayvan sigortası 2019 fiyatları ne kadar

Sigorta Yapılabilmesi İçin Aranan Şartlar

 • Hayvanın küpelenmiş ve numaralanmış olması
 • Hayvanın barınacağı yerin (ahır, mera) hayvan yetiştiriciliğine uygun şartlarda olması
 • Buzağı ve düveler için;  yanıkara, IBR, leptosipirosis, brucellosis, pasteurella, vibriosis, e.coli   anthrax, diarrhea, şap ile inek ve boğalar için; IBR, leptosipirosis, vibriosis, trichomoniasis, anthrax, anaplasmosis, mastitis, şap ve benzeri aşı ve uygulamalarının veteriner hekim tarafından hazırlanan aşı programına göre yapılması.

Aranan yaş şartı ise manda, damızlık ve süt sığırlarında sekizinci günden itibaren yedi yaş dahildir.Besi sığırlarında ise durum yine sekizinci günden başlar fakat  3 yaş dahil olmakla sınırlıdır. Sigortalı hayvanlar üzerine birden fazla sigorta işlemi yaptırılamaz. Sigortayı hiç bir neden yokken iptal ettirme hakkımız ilk 7 gün için geçerlidir.Bir önceki yazımız olan Koyun Kredisi 2018-2019 FAİZSİZ BAŞVURULAR BAŞLADI başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Don`t copy text!