Dar gelirli ailelere 80 TL elektrik devlet desteği

Dar gelirli ailelere 80 TL elektrik devlet desteği
3 Mart 2019 tarihinde eklendi, 84 kez okundu.


Elektrik Tüketim Desteği açıklamasıyla 2 milyon 22 bin dar gelirli haneyi ilgilendiren elektrik yardımının ayrıntıları belli oldu. Hane geliri, hanede yaşayan kişi sayısı ve elektrik tüketim miktarına göre değişik rakamlarda vatandaşa yardım yapılacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘ın verdiği müjdeye göre; bu yardım 40 ile 80 lira arasında değişecek. Kimler başvuru yapabilir, başvuru nereye yapılacak ve başvuru şartları hakkında merak ettiğiniz her şey yazımızda.

Dar Gelirli Vatandaşa Elektrik Tüketim Desteği Devletten…

Dar Gelirli Vatandaşa Elektrik Tüketim Desteği Devletten…

Sosyal yardım alanında son yıllarda yapılan çalışmalar yoksul vatandaşın yükünü azaltırken, yeni bir açıklama ile kabarık elektrik faturalarına da çözüm getirildi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ‘nın elektrik şirketleriyle yaptığı görüşme ile çalışmasını tamamlayıp Resmi Gazetede yayınlanması ile Elektrik Tüketim Desteği kesinleşti. Sosyal Dayanışma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu tarafından karşılanacak bu yardımdan bir çok vatandaşın yararlanması, yeterli gelmeyen fona ek ödenekte sağlanarak ihtiyacı olan her vatandaşa ulaştırılacak.

Elektrik Desteği Alma Şartları Nelerdir

Elektrik Desteği Alma Şartları Nelerdir?

Desteğin ayrıntılarına baktığımızda bu parayı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneklerinden düzenli yardım alan ve Türk vatandaşı olan kişiler faydalanabilecek. Amaç ihtiyaç sahibi vatandaşın belirlenerek gerçek hak sahibine bu desteğin sağlanması. Desteği alacak hanede yaşayan kişi sayısı desteğin miktarını belirleyicisi olacak. Bir hanede 2 kişi yaşıyorsa yardım miktarı en düşük rakam olarak belirlenen 40 lira alabilecek. Hanedeki kişi sayısı arttığında yükselen yardım miktarı; 5 kişilik bir aile için 80 TL ya kadar ulaşabilecek. Öncelikle yardımdan faydalanacak kişilere baktığımızda;

  • 3294 sayılı Kanun kapsamında muhtaç durumda olduğu tespit edilen ihtiyaç sahibi vatandaşlar,
  • 2828 sayılı Kanun kapsamında evde bakım yardımı almayan,
  • Kronik rahatsızlığı nedeniyle elektriğe bağlı cihazla hayatına devam eden hastalar elektrik desteği alabilecekler.


Cihaza Bağlı Olanlara 200 TL Elektrik Desteği!..

Cihaza Bağlı Olanlara 200 TL Elektrik Desteği!..

Kronik rahatsızlığına bağlı cihaz ile yaşamını sürdüren hastaların elektrik giderleri normal hanelerden daha yüksektir. Ödeme zorluğu çeken ailelerin ödenmeyen elektrik faturaları nedeniyle elektrikleri kesintiye uğrarsa hasta için sıkıntı oluşturmaktadır. Kesintisiz elektrik sağlamak için düzenleme kapsamına alınan bu ailelerin faturalarının 200 TL si destek kapsamında verilecek. Bu para yardımının yanı sıra güç kaynağı ve hastanın cihaza bağlı olduğu dönemden itibari ile ödenmemiş geçmiş faturaları içinde borçların silinmesi yine yapılacak yardımlar arasında.

Elektrik Desteği Kaç Kilovatsaate Kadar Verilecek?

Verilecek destek harcanan elektrik miktarına göre hesaplanırken bu hesaplama Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından onaylanan elektrik faturalarına esas tarife tutarına göre tavan oranları dahil edilerek kilovatsaat başına çıkan hesaba göre yapılacak. Yapılan bu hesaplama ile hanede harcanan elektriğin;

  • 1-2 kişi yaşayan aileler için 75 kilovatsaate kadar yardım yapılacak.
  • 3 kişilik aileler için 100 kilovatsaat,
  • 4 kişilik aileler için 125 kilovatsaat,
  • 5 kişilik bir aile için ise 150 kilovatsaate kadar olanına destek verilecek.

Elektrik Desteği İçin Nereye Başvuru Yapılacak

Elektrik Desteği İçin Nereye Başvuru Yapılacak?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yaptığı açıklama ile 1 Mart’tan itibaren yürürlüğe girmiş olan elektrik desteğinin ödeme noktası olarak PTT belirlenmiştir. Elektrik faturanızı PTT binasına ödemeye gittiğiniz de T.C kimlik numaranız ve faturanız ile yapılacak başvuru da  destekten ne kadar yararlanabileceğinizi öğrenebileceksiniz. Aldığınız bu destek sizin o ay ki faturanızdan düşülecek kalan miktar sizden tahsil edilecektir. 5 kişilik bir aileyseniz ve bu ardımı almak için şartları taşıyorsanız örneğin; 120 TL gelen faturanızın 80 lirasını devlet kalan 40 lirayı da siz ödeyeceksiniz. Daha önce Sosyal Yardım almayan ancak gelir durumu muhtaç vatandaş statüsünde olan kişiler bulundukları bölgenin il ve ilçelerinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına T.C kimliğiniz ile başvuru yapabilirsiniz. Görevlendirilen kişilerin gelir durumunuz ve ailede yaşayan kişi sayısı hakkında yapacakları araştırma sonucunda sizin ihtiyaç sahibi olduğunuz belirlenirse yardımdan sizde faydalanabilirsiniz.

Destek Ödemeleri Ne zaman Yapılacak?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ‘nın açıklaması ile elektrik şirketleriyle alakası olmayan devlet tarafından verilecek bu desteğin ödemesi belirlenen şartları taşıyan vatandaşların 15 Şubat sonrası kesilen faturaları için 1 Mart itibari ile PTT ye ödeyecekleri faturalarda başlayacak. PTT nin sizden ve devletten ortak olarak aldığı fatura bedelini elektrik şirketlerine aktarmasıyla ödeme işlemi gerçekleşecek.Bir önceki yazımız olan Ev hanımı sigorta primi ne kadar 2019 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Don`t copy text!