E-devlet banka kredi notu bedava sorgulama

E-devlet banka kredi notu bedava sorgulama
21 Mart 2019 tarihinde eklendi, 76 kez okundu.


E-devlet üzerinden bir çok kurum ile ilgili işlemler ve kişisel bilgilerinizle ilgili bir çok belge online olarak kısa sürede yapılabilmekte. İnternet üzerinden yapılan bu işlemler T.C kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile gerçekleştirilebiliyorsunuz. Bankalar ve çeşitli yollarla belirli bir ücret karşılığında öğrenilebilen findeks kredi notu da artık e-devlet sistemi üzerinden 2019 da ücretsiz olarak öğrenilebilecek. Peki kredi başvurusunda bulunacak vatandaşlar, kredi notunu merak edenler; ücretsiz kredi notu nasıl öğrenilir, e-devlet kredi sicili sorgulama ve kara listede miyim diyorsanız öğrenmek için tüm yapmanız gerekenler yazımızda

E-Devlet Kredi Notu Nereden Öğrenilir

E-Devlet Kredi Notu Nereden Öğrenilir?

Kişilerin bankalardan kredi almaları için bilmeleri gereken kredi notu çeşitli yollarla ücretli olarak öğrenilmekteydi. Türkiye Bankalar Birliği’nin “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” hizmeti bir çok kurumla ilgili işlemlerin e-devlet üzerinden yapılmasını sağlarken artık yapılan açıklama ile kredi notu da ücretsiz öğrenilebilecek. Bankalardan aldığınız krediler ve yaptığınız düzenli yada gecikmeli ödemeler sonucu oluşan bu not, kredi alacaklar için çok büyük önem taşımakta. Çünkü kredi notu düşük olan kişiler; bankalardan kredi almakta zorluk yaşamaktadırlar. Bankaların ve operatörlerin ücret karşılığı verdiği bu hizmet vatandaşın yoğun talebi ve isteği üzerine e-devlet kapısından öğrenilebilecek.

                                      e-devlete giriş

T.C kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile e-devlet kapısına giriş yaparak ayda bir kez olmak şartıyla kredi notu bilginize ücretsiz olarak ulaşabileceksiniz. Bu bilginin yanında kredi ve kredi kartlarınızla ilgili gecikmeli yada devam eden borç bilginizi, bireysel ve ticari nitelikli tüm kredi ve kredi kartı limitinizi, ödenmemiş borcunuzla ilgili faiz ve komisyon bilginize artık ücretsiz olarak ulaşabileceksiniz.

 

                       E-devlet-banka-kredi-notu-sorgulama-sistemine-giriş

Giriş yaptıktan sonra yapmanız gereken arama butonuna Risk Merkezi Raporu Başvurusu yazmak olacak. Zaten karşınıza ilgili sayfa çıkacaktır. Çıkacak ilgili sayfada bulunan iki seçenekten kredi notunuzu öğrenmek için ”Kredi Limit ve Borç Bilgileri” sekmesini tıklamanız gerekecektir.

                             Raporun-belirleneceği-alanın-belirtilmesi

 Yapacağınız işlemlerin ardından karşınıza çıkacak ekran aşağıdaki gibiyse başvur butonunu tıkladığınızda talebiniz alınacak ve bankacılık bilgilerinizle ilgili rapor hazırlanacaktır.

             Kredi-limit-ve-borç-bilgileri-raporunun-gönderilmesi

 

Kredi Sicil Sorgulama E-Devletten Nasıl Yapılır?

E-devlet sistemi gelişen teknoloji sayesinde kişilerin devlet kurumlarıyla ilgili işlemlerini hızlı, şeffaf ve devlet kurumlardaki zaman kaybını azaltan bir uygulamadır. Bu sistem üzerinden SGK dökümü, vergi borcu, dava dosyası,  trafik cezası ve bunlar gibi bir çok kişisel bilginize ulaşıp bunların belgelerini çıktı olarak alabilirsiniz. E-devlet şifreniz ile öğrenebileceğiniz bir yeni bilgi de findeks kredi notunuzdur. E-devlet sistemine şifreniz ve T.C numaranızla giriş yaparak Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporu Başvurusu sekmesini tıklayarak buradan Kredi Limit ve Borç Bilgileri” veya “Çek Bilgileri” raporlarından birini tercih ederek bankacılık işlemlerinizle ilgili bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Gecikmiş, unutulmuş ya da ödenmemiş borcunuzu öğrenirken bunun yanında son 10 yılda yasal takibe düşmüş ve işlem yapılmış borcunuzu da buradan görebileceksiniz. Bir çok belge ve bilgiye buradan anında ulaşırken kredi notu ya da banka borç bilgilerinizi öğrenmek için 2 saat ile 1 gün arasında beklemeniz gerekecektir. Sadece ayda bir kere öğrenilebilecek kredi notu bilginiz yeni ay geldiğinde tekrar kullanımınıza açılacaktır. E-devlet sistemi üzerinden yapacağınız kredi notu öğrenme başvurunuz yoğunluğa göre en kısa sürede hazırlanıp raporlanarak sistemde kayıtlı telefon numaranıza sms olarak gönderilecektir. Raporunuz hazır bilgisi mesaj olarak geldikten sonra e-devlet kapısında raporu görebileceksiniz.

E-Devlet Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapılır

E-Devlet Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapılır?

Her vatandaşın adına düzenlenmiş sadece size ait numaranızı PTT’ den alınmaktadır. Bir kere bu numarayı aldığınızda sisteme kayıtlı telefon numaranız ile şifrenizi unuttuğunuzda kimlik bilgilerinizi girerek ücretsiz yenilemeniz mümkün. Yeni şifreniz telefon numaranıza gelecek tek kullanımlık şifreyi girmenizin devamında yeni şifrenizi belirleyebilirsiniz. Kimlik bilgileriniz başta olmak üzere kişisel tüm bilgilerinizin mevcut olduğu bu sisteme internet üzerinden kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapabilirsiniz. Yapacağınız giriş ile bir çok işlem için gerekli olan nüfus kayıt örneği, ikametgah belgesi, öğrenci, askerlik belgeleri, soy bağı sorgulama, GSM, internet abonelikleriniz ve bunların yanında güncel döviz kurları ve hava durumu bilgileri de sistemden öğrenebileceğiniz ve alabileceğiniz belgelerdir. Sisteme yeni eklenen kredi notu öğrenmede hizmete girerken bunun yanında kredi ve kredi kartlarınızla ilgili tüm hareketlerinizi de e- devletten takip edebilirsiniz. Ödenmemiş borcunuzdan dolayı icralık oldunuz ve kara listedeyseniz de yine buradan bunun bilgisini almanız mümkün. Operatörlerin ve bankaların ücret karşılığı yaptığı bu işlem e-devlet ile artık hiç bir ücret ödemeden yapılabilecek. Kredi notunuzu öğrenebilmek çin aşağıdaki videolu anlatımdan yararlanabilirsiniz.Bir önceki yazımız olan Dar gelirli ailelere 80 TL elektrik devlet desteği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

E-devlet banka kredi notu bedava sorgulama Konusuna 3 Yorum Yapıldı
  1. mehmet dedi ki:

    Verdiğiniz yararlı bilgiler için teşekkürler.

    1. admin dedi ki:

      Biz teşekkür ederim, çok sağolun

Sayfa başına git
Don`t copy text!