Esnaf KOBİ Tacir arasındaki 4 önemli fark nedir?

Esnaf KOBİ Tacir arasındaki 4 önemli fark nedir?
21 Kasım 2018 tarihinde eklendi, 202 kez okundu.


Ülkemizde meclisin tatilden çıkması ile birlikte birçok alanda yeni kararlar alındı. Bunlardan bir tanesi de geçtiğimiz hafta resmi gazete de yayınlanan Esnaf, sanatkar, tacir ve sanayicinin ayrımına ilişkin karardır. Çoğumuza göre halk arasında esnaf ile tacir arasında fark yokmuş gibi gelse de bu durum artık devlet eliyle bir ayrıma kavuşturuldu. Vatandaşın can damarı olan ticaret konusunda yasalara göre bir limit koyuldu ve satış oranları muhasebe altına alındı. Her birisinin kayıt olduğu odalarda bile farklılık olan bu terimler arasında ki farkı siz merak edenler için ele almayı uygun bulduk. Ticari işletme ile esnaf işletmesi arasındaki sınır nedir? KOBİ esnaf tacir arasında ki 4 önemli farktan bahsettik. Bu konuda bilgisi olmayanlar için de tüm detayları 2018 Bakanlar kurulu kararına uygun olarak açıkladık.

Esnaf İşletmesi nedir?

Esnaf İşletmesi nedir

Esnaf İşletmesi nedir

Halk dilinde ticaret yapan herkes esnaf veya tacir sayılabilir. Fakat devlet yapılan  alış veriş, satılan ürünleri ve bunların genelini hesaba katında ikisi arasında ki farkı kararname ile beyan etmiş. Ve kişiler arasındaki ticaret unsurlarını belirli özellikler çerçevesinde karara bağlamıştır. Şimdi bakanlar kuruluna göre esnaf işletmesi; sattığı şeylere göre yasal yoldan kazanç sağlıyorsa bu kategoriye dahil edilir. Bu kararı 6102 sayılı yeni Türk Ticaret Kanununun 15. maddesinde  de şu şekilde açıkça belirtmişlerdir; Esnaf  “ İster gezici olsun ister bir dükkanda veya bir sokağın belirli yerlerinde sabit bulunsun, ekonomik faaliyeti sermayesinden fazla bedeni çalışmasına dayanan ve geliri 11 inci maddenin ikinci fıkrası uyarınca çıkarılacak kararnamede gösterilen sınırı aşmayan ve sanat veya ticaretle uğraşan kişi esnaftır. Ancak, tacirlere özgü 20 ve 53 üncü maddeler ile Türk Medeni Kanununun 950 nci maddesinin ikinci fıkrası hükmü bunlara da uygulanır.”  Yani esnaf bir nevi üreticiden malı alıp halka ulaştıran ancak yapmış olduğu bu satışları resmi bir halde muhasebeci eşliğinde devlete beyan ederek kar sağlayan kimselerdir. Tacirlere oranla kazançları daha azdır. Çünkü toptancılarına da ayrı bir ödeme yaparlar. Ayrıca ister market sahibi bir esnaf olsun isterse sanatkar bir berber resmiyette Esnaf ve sanatlar odasından mutlaka birine kaydı bulunmalıdır.  

Ticari işletme ve tacir nedir?

Esnaf ve tacir ayrımı hakkında resmi gazetede yayınlanan karar

Esnaf ve tacir ayrımı hakkında resmi gazetede yayınlanan karar

Tacir, esnaflarımıza göre daha çok kazanç sağlayan ve ticarette kobilere göre 10 kat karlı olan kimsedir. Toptancısı kendisi olduğu ürünleri satışa sunar çoğu zaman bunun yanı sıra esnafın muhasebesine göre tacirin muhasebesi daha kapsamlı ve vergi yükü çok daha fazladır. Esnaf ve sanatlar odasına kaydı olabileceği gibi Türkiye borsalar birliğine kaydının bulunması da tacir için çok faydalı olacak. Serbest piyasalarda dahil piyasaları yakından takip edebilecektir. Bir de resmi olarak Bakanlar kurulunun kararına 6102 sayılı kanununa göre ise tacir şu nitelikleri taşımalıdır.  • Bir ticari işletmeyi kısmende olsa kendi adına işleten,
  • Bir ticari işletmenin reklamını radyo, televizyon veya herhangi bir yayından yapar ve açıldığını bildirirse, ticaret siciline de uygun tescil ettirirse o kişi fiilen işletmeyi açmamışsa bile resmiyette tacir sayılır.
  • Küçük kısıtlılara ait ticari işletmeyi bunların adına işleten yasal temsilci, tacir sayılmaz. Tacir sıfatı temsil edilene aittir. Ancak yasal temsilci ceza hükümlerinin uygulanması yönünden tacir gibi sorumlu tutulur.

Esnaf KOBİ Tacir arasındaki 4 önemli fark nedir?

esnaf ve sanatkar, tacir ve sanayici sayılma şartları

esnaf ve sanatkar, tacir ve sanayici sayılma şartları

Esnaf ve tacir aynı şeyi ifade ediyor olsa da sayısal değerler söz konusu olduğunda aralarında farklar muhakkak mevcut. Vergi usul kanununa göre esnaf ve sanatkarlar Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine kendi inisiyatifine göre kayıt olabilirler. Ancak tacir olan tüccarlarımız  gelir gider muhasebeleri ne olursa olsun Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine ticaret sicilleri için kaydolmak zorundadırlar. Yani ticari işletme ve esnaf işletmesi arasında ki fark yayınlanmış olan kararnamenin maddelerinde daha detaylı belirtilmiştir. Arada ki farkı vurgulamak için MADDE 20- ye bakacak olursak;

(1) Tacir olan veya olmayan bir kişiye, ticari işletmesiyle ilgili bir iş veya hizmet görmüş olan tacir, uygun bir ücret isteyebilir. Ayrıca, tacir, verdiği avanslar ve yaptığı giderler için, ödeme tarihinden itibaren faize hak kazanır), 53. Madde ise İşletme adı (MADDE 53- (1) İşletme sahibi ile ilgili olmaksızın doğrudan doğruya işletmeyi tanıtmak ve benzer işletmelerden ayırt etmek için kullanılan adların da sahipleri tarafından tescil ettirilmesi gerekir. Tescil edilen işletme adları hakkında da 38, 45, 47, 50, 51 ve 52 nci maddeler uygulanır.) ile ilgili bulunmaktadır.  Bu maddeden de anlayacağımız gibi kısacası esnaf ve tüccarların ayrımı yapmış oldukları satış bilançoları, işletme hesaplarına göre tuttukları defterlerin değerlerine göre belirlenir. Tüm detaylar için resmi gazete kararnamesine buradan ulaşabilirsiniz.Bir önceki yazımız olan Ülkemizde yatırım ortaklığı arayan girişimciler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Don`t copy text!