Ev hanımlarına emeklilik şartları nelerdir?

Ev hanımlarına emeklilik şartları nelerdir?
27 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 247 kez okundu.


Ev hanımı denildiğinde sadece evde ki işlerle meşgul olan başka hiçbir uğraşı olmayan kadınlar aklımıza gelirdi. Fakat hayat şartlarının getirdiği güçlükler, ev hanımlarımızı da evde ek iş yapmaya , kısmen çalışarak emekli olma gayretine itmiştir. Üstelik  ev bütçesine katkıda bulunmak isteyen hanımlarımız. Bazı şartlar dahilinde emekli olma hakkına da sahip olabilmiştir. Özellikle emeklilik müjdesi bekleyen düşük primli çalışan bayanlarımız ve isteğe bağlı sigorta fırsatını kullanan kimseler için aranılan  şartlar neler? Başvuru ayrıntılarıyla ilgili tüm merak ettikleriniz tüm detaylarıyla burada…

Ev hanımları emeklilik başvurusu nasıl yapılır?

 Çalışmayan, evde vakit geçiren birçok hanımımız kendi geleceğini garantiye almak ister. Fakat şartların el vermemesi onların dışarı da çalışmasına mani olur. Devletimiz bu konu da sadece çalışanları değil çocuklarını yetiştiren, evinin düzenini sağlamakla meşgul annelerimizi de düşünmüştür. Böylelikle ev hanımlarına 2018 yılı kapsamında emeklilik yasası çıkmıştır. Meclisten geçmiş olan bu yasa tasarısına göre dar bütçeli kimselerin evden sigorta ödeme imkanı olmaması da göz önünde bulundurulmuştur. Bu nedenle evde yapılan ufak tefek el işi emeği pazarlayıp satması esnaflık statüsünde bulunmasını sağlıyor. Esnafların ödemiş olduğu vergilerden muaf tutularak bu statüde bulunabiliyorlar. Bunun dışında 25 yıl bir eşle evli kalmış çocuklarını büyütmüş annelere de hükumet emeklilik kapısını açma yolundadır. Başvuru için Aşağıda belirteceğimiz şartları sağlamalı ve istenilen belgeler ile Sosyal güvenlik kurumunun prim hesaplama ve emekli işleri bölümüne müracaat etmelisiniz.

Emeklilik başvurusu için ev hanımlarında aranılan şartlar neler

Emeklilik başvurusu için ev hanımlarında aranılan şartlar neler?

Çalışmadan emekli olmanın 3 altın kuralı bulunmaktadır. Bunları ele alacak olursak sırasıyla, isteğe bağlı sigorta yaptırmak, vergisiz esnaflık yapmak, doğum borçlanması ile prim günü doldurmak.Emekli olmak için, tüm bunları gerçekleştirirken de bir takım koşulları sağlamanız gereklidir.Şu şekilde belirtecek olursak;

  • 18 Yaşını doldurmuş olmak her zaman aranılan ilk şarttır.
  • Gelir vergisine tabii tutulmadığını gösteren beyan belgesi
  • Şuan sigortalı bir işte çalışmamak veya işsizlik maaşından yararlanmıyor olmak
  • Eğer herhangi bir işte çalışıyor ise 30 günün altında çalışmak
  • 9 bin prim ödemek (emeklilik başvurusu için ilk adım sayılacaktır.)
  • Emekli aylığı alabilme yaşı için ise 58 yaşı doldurmuş olmak gereklidir. Tüm bunlar göz önüne alındığında sosyal güvenlik kurumuna aylık prim ödemeleriniz için belirli sigorta ödemesi de yapmanız gerekmektedir. ( en az 541 lira)

Müracaat esnasında yanınızda bulundurmanız gereken belgeler

  • İsteğe bağlı sigorta şartları için sosyal güvenlik kurumuna kimlik belgeniz,
  •  Prim yatırdığınız günlere ait çıktı
  • Gelir belgesi
  • İkametgah adresiniz emeklilik başvurusu için yeterli olacaktır.


Vergisiz esnaflık ev hanımlarına nasıl emeklilik şansı veriyor

Vergisiz esnaflık ev hanımlarına nasıl emeklilik şansı veriyor?

Ev hanımlarını emekliliğe götüren kapı isteğe bağlı olarak prim yatırmaktan geçer. Reşit iseniz ve evde ufak çaplı el işleri yapıyorsanız sizde bu fırsattan faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Evde satışını üstlene bileceğiniz örgü, nakış, süs eşyası, boyama gibi birçok alanda ürün üretebilirsiniz. Bu ürünleri ev hanımlarına verilen hibelere karşılık olarak göstererek maliye bakanlığına bağlı esnaf  olarak kendinizi çalışan gösterebilirsiniz. Gelir idaresi masraflarından böylece muaf sayılmış olursunuz. Aynı zamanda yapıp satmış olduğunuz her türlü malzeme için evinize kazanç sağlamış olursunuz. Böylece hem günü kurtarmış olup hem de geleceğinizi emeklilikle taçlandırmış olacaksınız.

Bağ-kurlu olanlar da prim yatırarak sigorta kapsamına girer mi?

Birçok vatandaşımız sigorta yerine kendi işinin başında bağ-kur ücretini yatırarak gelecek planı yapar. Esnaf bağ-kur ücreti 600 liradan seyrederken, bakanlığın çıkarmış olduğu yasa ile kadınlarımıza destek amaçlı çok az bir miktarla bağ- kur ücreti yatırabiliyor. Böylelikle çok ucuza emekli olma yolunu açıyor. Sigorta primi için 7200 gün ödeme yapmış olmak gerekir iken bağ- kurlu bir ev hanımının emekliliği için minimum 5400 gün prim sayısı yeterli olmaktadır.

Doğum borçlanması ile emeklilik

Doğum borçlanması ile emeklilik

Doğum borçlanması ile emeklilik

2018 yılında dört gözle beklenen yasalardan birisi de erken yaşta emekliliktir. Yapılan birçok düzenlemeye doğum borçlanması ile düşük yaşlarda emekli olmakta mümkün. Sosyal güvenlik kurumunun belirlemiş olduğu prim günü ve yaş koşulunu yerine getirmesi halinde doğurduğu çocuk sayısınca  ( 1 adet çocuk için ) 6 yıl sigortalıymış gibi gözükebiliyor. Böylece emeklilik için 6 sene erken emekliliğiniz için avantaj oluyor. Maksimum 3 çocuk için doğum borçlanması yapılırken, evlat edinme durumlarında göz önüne alındığında, edinilen çocuğun şartlar gereği 2 yaşından küçük olması gereklidir. Tabi ki doğum öncesi sigorta girişinizin mutlaka bulunması lazımdır. Doğumu belirtilen çocuklarında sağ olarak dünyaya gelmiş olması gerekli görülen şartlar arasındadır.Bir önceki yazımız olan Sertifikalı Buğday Arpa Tohum Desteği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ev hanımlarına emeklilik şartları nelerdir? Konusuna 2 Yorum Yapıldı
Sayfa başına git
Don`t copy text!