Hibe Almış Ahır Projeleri Hangileridir?Hayvancılık faaliyetinde bulunacaklar için devletin %50 sini hibe verdiği ahır projeleri bulunmaktadır. Bu ahır desteklemelerinden faydalanarak sizde hem daha uygun maliyetlere hem de modern bir tesis kurarak hayvancılık yapabilirsiniz. TKDK tarafından son 7 yılda 14 bin 500 projeye 4 milyar hibe desteği sağlanmıştır. Bu destekten faydalanabilmeniz için, desteklenen bölgeler ve sizin de bazı şartlara uymanız gerekmektedir. Hibe almış ahır projeleri yapımı, destekleri, 50 başlık ahır projesi çizimi ve projeler hakkındaki tüm ayrıntıları burada bulabilirsiniz.

Devlet Destekli Ahır Yapımı 2019

Devlet Destekli Ahır Yapımı 2019

Hayvancılık sektörünü kalkındırmak, çiftçilerin faaliyetlerine katkıda bulunmak için geçtiğimiz yıllarda verilmeye başlayan bu desteklere 2019 yılında artırılarak devam edilmektedir. Bu destek kapsamında belirlenen bölgelerde kurulacak ahırların maliyetlerinin %50 si devlet tarafından hibe olarak verilecektir. Hibe desteğinden faydalanmanız için hayvancılık için verimli bölgeler tercih edilmiş ve bu bölgelere bakarsak;

  • ( DAP) ; Tunceli, Van, Sivas, Bingöl, Bitlis, Ardahan, Malatya, Muş, Kars, Erzurum, Elazığ, Erzincan, Hakkari ve Kars
  • ( GAP) ; Şanlıurfa, Şırnak, Siirt, Batman, Adıyaman, Diyarbakır, Kilis, Gaziantep, Mardin
  • (KOP) ; Niğde, Yozgat, Nevşehir, Karaman, Aksaray, Kırıkkale, Konya ve Kırşehir
  • (DOKAP) ; Bayburt, Samsun, Artvin, Tokat, Trabzon, Rize, Gümüşhane, Ordu ve Giresun illeri ve bunlara bağlı ilçeler bu proje dahilindedir.

Ahır Kredisi Nasıl Alabilirim?

Öncelikle bu krediyi alabilmeniz için belirlenen illerde ikamet etme şartı bulunmaktadır. Nüfus cüzdanınız, ahırın kurulacağı yerin tapusu, hayvan listesi, ÇKS kaydınız, işletme tescil belgeniz, hibe başvuru formu, projeniz ile ikamet ettiğiniz ilin Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvurudan önce dikkat etmeniz gereken; daha önceden bu proje kapsamında bir destek almamış olmanız ve 1 yıldır ÇKS kaydınız olmalı, ÇKS sorgulamasını buradan yapabilirsiniz. Hibe kapsamında hayvanlarınız Sağlık Bakanlığı onayından geçecektir. Başvuru yaptığınız tarihteki büyükbaş hayvan kapasiteniz en az 10 en fazla 49 baş, küçükbaş kapasitesi ise en az 100 en fazla 200 olarak belirlenmiştir. Kişilerin yapılacak sicil sorgulaması temiz, yasal takipte borcu ve ya SGK borcu olmamalıdır. Kamu ile ilişkileri yani ortaklıkları olanlar da projeden faydalanamayacak kişiler arasında. Bu destek her vatandaş için bir kereye mahsus verilecek bir uygulamadır. Oluşturulan kurul ile onay verilmiş projeler hibe almaya hak kazanabilmektedir. Bu proje kapsamında alacağınız %50 ahır hibe desteği ile kurduğunuz işletmenizde karşılıklı taahhüt imzalanarak  3 yıl faaliyet gösterilmesi şartı bulunmaktadır.50 Başlık Ahır Projesi Çizim Nasıl Olmalı

50 Başlık Ahır Projesi Çizim Nasıl Olmalı?

Alacağınız hibe ile kuracağınız modern hayvancılık tesisinizin hayvan sayısına göre ihtiyaçları ve değişik proje seçenekleri bulunmaktadır. her bölgede iklim ve yaşam koşullarına göre hayvanlarda çeşitli barınaklarda yaşamaktadırlar. Ahır yapımı için bulunduğunuz bölgenin iklimine, ye şekilleri ve hayvanın türüne göre bir ahır projesi oluşturmalısınız. 50 başlık bir ahır projesi için tercihiniz klasik bir ahırsa; üstü ve yanları kapalı olacaktır. Kurulum hayvanların beslenme ihtiyacı için verimi bir arazide olmalıdır. Tabanı, aydınlatılması ve havalandırılmasının doğru yapılması hayvanların verimi için önemli noktalardandır. Pencere oranının temiz hava akışı için tabana oranı en az %5  olmalıdır. Sulama, yemleme, gübre temizleme ve sağım için doğru konumlandırılma yapılmalıdır. Bir hayvan için ortalama 110-120 cm durak genişliği yeterli olacaktır. Açık besi tercih ederseniz bilmeniz gerekir ki hayvanların soğuğa ve sıcağa karşı dayanıklılıkları oldukça yüksektir. Son zamanlarda en çok tercih edilen bu ahır tipi gerek hava akışı olsun, gerek aydınlanması açısında hayvan ile doğa iç içe olduğu için çok sık karşılaşılmaktadır. Bu tür ahır kurulumu için yer seçimini soğuğa ve rüzgara karşı korumalı arazilerden tercih etmelisiniz. Kurulum açısından daha kolay ve az maliyetli olması da çoğu insanın tercih etmesinin sebeplerindendir.

50 Baş Ahır Kurulum Maliyeti Ne Kadar?

Ahır kurulumu için devletten hibe kazanmışsanız %50 si devletten %50 sininde sizin katkınızla ahırınızın kurulumuna başlayabilirsiniz. Öncelikle büyükbaş hayvancılık yapılacaksa ortalama 4 bin liradan 50 hayvana 200 bin lira harcama yapılacaktır. Ahır tercihinize göre değişecek miktarda, ortalama 200-250 bin arası diyebiliriz. Süt sağım, yem karma ve gübre çukuru maliyetleri de bunlara eklendiğinde 50 başlık bir ahır yapımı 500 bin lira gibi bir rakamı bulmaktadır. Bu hibe destekleri için TKDK‘ nın resmi sitesinden başvuru tarihleri ve başvuru kanallarını öğrenebilirsiniz.

Ahır Kurulum Proje Örnekleri

10 Baş Ahır Yapım Projesi

Damı Açık Ahır Projesi

50 Baş Ahır Yapımı İçin Proje

 Bir önceki yazımız olan Büyükbaş Hayvan Sigortası 2019 Yılı Fiyatları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hibe Almış Ahır Projeleri Hangileridir? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
Sayfa başına git
Don`t copy text!