İş Yeri Satın Almak İçin Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

İş Yeri Satın Almak İçin Kredi Veren Bankalar Hangileridir?
29 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 275 kez okundu.


Yeni bir iş yeri açmak için gerekli parayı bankaların uygun vade ve faizle sunduğu kredilerden sağlayabilirsiniz. Kira ödemek yerine kendi iş yerinizin sahibi olmak istiyorsanız bankaların esnaf için düzenlediği kampanyalar bulunmaktadır. Uzun vadeli olması sebebiyle de geri ödemede sıkıntı yaşamazsınız. Yeni girişimciler için düzenlenen bu krediler, uygun faizli olması sebebiyle diğer kredilere nazaran oldukça avantajlıdır. En uygun işyeri kredisi veren bankalar, bazı bankaların işyeri kredisi kampanyaları ve işyeri kredisi için gerekli evraklar ayrıntılarda.

İş Yeri Açma Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

İş Yeri Açma Kredisi Veren Bankalar Hangileridir

Özel ve devlet bankaları tarafından esnaf için düzenlenen bir çok kredi çeşidi bulunmaktadır. Başta Ziraat Bankası ve Halk Bankası olmak üzere Garanti Bankası, TEB, Finansbank, Denizbank gibi diğer özel bankalarında esnafa özel kredileri bulunmaktadır. Bu tür kredilerden yararlanmak içi bazı genel şartları taşımanız gerekmektedir. Eğer küçük bir işletme için az miktarda bir kredi ihtiyacınız olacaksa çok teferruat gerekmezken yüksek miktarlı krediler için bazı şartlar istenmektedir. Bu tür yüksek krediler için gerek görülürse ipotek, teminat yada kefil talep edilmesi bankanın kararıdır. Öncelikle işyeri kredisi almanız için;

  • Krediye uygun seviyede yani 1200-1600 arası bir kredi notunuz olmalıdır.
  • Ticari geçmişiniz varsa olumsuz bir bankacılık işleminizde olmamalı.

Geçmişte ticaretle uğraşıp olumsuz bir işleminiz yoksa kredi almanız kolaylaşacaktır. Yada başka bir seçenek olan açılacak işyeri banka tarafından kredi vadesi boyunca ipotek edilir. Varsa düzenli ve iyi geliri olan bir kefilde bu kredi işlemlerinizi kolaylaştıracaktır.

Ziraat Bankası İşyeri Açma Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır

Ziraat Bankası İşyeri Açma Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İşyeri açmak kredi alabileceğiniz ve bizim size önerebileceğimiz ilk banka olan Ziraat Bankası, işyeri kredisi için 120 ay vade uygulamaktadır. İş yerinizi almak için bu bankaya kredi talebinde bulunduğunuzda işyerinize gönderilecek ekspertiz tarafından belirlenen değerin %75 i kadar kredi verilmektedir. Yani iş yerinin tamamına bu bankadan kredi alınamamaktadır. Ziraat Bankasından alacağınız Bireysel İşyeri Kredinizin vade süresi boyunca hayat, iş yeri ve zorunlu deprem sigortası talep edilmektedir. Bu tür krediler için online, SMS ya da mobil başvuru yapılamazken, şahsen banka şubesine gitmeniz gerekecektir. Bankaya başvuru yaparken yanınızda bulundurmanız gereken belgeler ise;  • Başvuru Formu,
  • T.C kimlik numaranızın olduğu nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaport fotokopisi,
  • Düzenli gelir sahibi olduğunuzu belirten gelir belgesi,
  • İpotek gösterilecek ise mal varlığının tapusu,
  • Satın alınacak işyerinin tapu belgesi fotokopisi,
  • Şubece talep edilebilecek diğer belgeler.

Halk Bankası İş Yeri Kredisi Kampanyası Şartları Nelerdir?

Halk Bankası İş Yeri Kredisi Kampanyası Şartları Nelerdir

Halk Bankası’ da kendi işyerini açmak isteyen yeni girişimciler için kedi kampanyaları düzenlemektedir. İster kendi iş yerinizi açmak için ya da yatırım için işyeri alıp kiraya verecekseniz, bu bankadan kredi talebinde bulunabilirsiniz. Bankanı iş yeri kredisi için uyguladığı maksimum vade 120 ayla sınırlıdır. Alacağınız işyeri için belirlenen ekspertiz değerinin %50 si banka tarafından kredilendirilmektedir. Yani 100 bin liralık işyeri için bankadan 50 bin lira kredi alabilirsiniz. Bankanın kredi için sizden isteyecekleri genel olarak diğer bankalarda olduğu gibi; kredi almaya uygun kredi notu, düzenli gelirdir. T.C kimliğiniz, alınacak işyerinin belgeleri, ipotek ya da kefil gösterilecekse onlara ait belgeler ile en yakın Halkbank şubesine başvuru yapabilirsiniz.

  • Bankadan alacağınız 100 bin liralık kredinizi 120 ay vade ile %1,38 faiz oranı uygulanarak alabilirsiniz. Aylık 1.924,08 TL taksit ile, 525 TL kredi tahsis ücreti, ekspertiz ücreti 800 TL, ipotek tesis ücreti 155,76 TL ödemeniz gerekecektir.

İpotekli İş Yeri Açma Kredisi Nasıl Alınır

İpotekli İş Yeri Açma Kredisi Nasıl Alınır?

İş yerinizi açmak için gerekli olan finansmanı ipotekli kredi kullanarak sağlayabilirsiniz. Bir çok bankada bulunan ipotekli krediler hem uzun vadeli hem de ipotek gösterilecek mal varlığının değerine göre yüksek miktarlı kredilerdir. Kendi üzerinize kayıtlı ya da birinci derece yakınınıza ait ev, arsa, araba gibi mal varlığınızın bankalar tarafından gönderilecek ekspertiz değerine göre kredi verilmektedir.%50 den başlayıp %80 e kadar çıkabilen bu değer bankalara göre değişmektedir. Yapıkredi ipotekli işyeri kredisi başvurusunda 120 ay vade ile 1,71 faiz uygulamaktadır. Gösterilecek malın %50 si değerinde kredinizi bu bankadan alabilirsiniz. İpotek tesis ücreti 185 TL ve ekspertiz ücreti de 750 TL bu işlemler sırasında bütün bankalar tarafından talep edilmektedir.Bir önceki yazımız olan 3 Ay Ertelemeli Konut Kredisi Veren Bankalar Hangileridir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İş Yeri Satın Almak İçin Kredi Veren Bankalar Hangileridir? Konusuna 5 Yorum Yapıldı
  1. Yari yarıya ortak olucagim 30 bin tl lazım nasıl alabilirim

Sayfa başına git
Don`t copy text!