İşgem Desteği Nasıl Alınır ?

İşgem Desteği Nasıl Alınır ?
21 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 693 kez okundu.


İşgem Nedir ? Destek Başvurusu Nasıl Yapılır?

Her işletmeci işlerinde daha fazla başarı sağlamayı ister. Ancak çoğu zaman yeterli sermayenin olmayışı bir çok işletmeciyi başarısızlıkla sonuçlandırır.  Yeni bir işletme kurmak isteyen ancak çoğu zaman yeterli sermayesi bulunmayan girişimciler İŞGEM desteği alarak işletmelerini rahatlıkla kurabilmektedir.  İşgem, işletmelerin kurulmasına ve daha başarılı yol almasına destek olmaktadırlar. İşgem desteği nasıl alınır ? İşgem girişimcisi nasıl olunur? Ayrıntılı bilgiler yazımızın devamında yer almaktadır…

İşgem, işletmelere finansal anlamda destek olurken  aynı zamanda iş yeri imkanları gibi bir çok alanda da destek sağlamaktadır. Her yerde olduğu gibi ülkemizde de yeni bir işletme kurarken başarısız olma ihtimali oldukça yükseltir. Yeni bir işletme kurulurken, % 60 ve % 80 oranlarında başarısızlık söz konusu iken işgem destekleri ile bu başarısızlık oranları oldukça aşağı çekilmiş % 10′ a kadar düşürülmüştür. Ülkemizde işgemden destek alarak oldukça başarılı olmuş girişimciler bulunuyor. Sizler de sayfamızı takip ederek nasıl başvuru yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz..

İşgem Nedir? Biliyor Musunuz ?

İşgem, yeni bir işletme kuracak olan işletmelerin iş yerlerinin kuruluşundan yaygınlaştırılmasına aynı zamanda daha güzel konumlara getirilmesi için verilen destek programıdır. Girişimciler iş yerlerini kurarken desteklenerek, en iyi şartlarda işletmelerin kurulması amaçlanmaktadır. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı ( KOSGEB) tarafından girişimcilere sunulan destek programlarından biridir. İşgem yani İş Geliştirme Merkezleri küçük veya orta dereceli bir işletmenin kurulmasından, ilerlemesinden, yaygınlaşmasına kadar desteklenmektedir. Yeni bir iş yeri açmak isteyen girişimciler işgem desteği alarak kuracakları iş yerini en iyi şekilde kurulmasını sağlayacaktır.

İşgem desteği ile birlikte;

İşletmeler daha başaralı bir konuma getirilerek, işletmecilerin başarıları en üst seviyeye çıkacaktır,

İşsizlik en alt sınıra çekilip, ekonominin canlanması sağlanacaktır,

Bölge olarak kalkınma sağlanarak, daha elverişli işler yapılmasını sağlanacaktır,

Girişimciliği kalkındırılarak, yeni iş yerlerinin açılmasına destek sağlanacaktır,

Daha fazla iş yerinin açılması ve başarının yükselmesini sağlanacaktır,

Rekabeti güçlendirilerek, daha fazla üretmeyi sağlanacaktır.

İşgem desteği nasıl alınır

İşgem desteği nasıl alınır

İşgem Desteği İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

İşgem desteği almak isteyen işletmelerin başvuru için KOSGEB müdürlüklerine gitmeleri gerekmektedir. Başvuru esnasında iş planı yanı sıra gerekli belgeler de götürülmesi gerekecektir. İşgem desteği için öncelikle www.kosgeb.gov.tr adresinden KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırılması da ön görülmektedir. İşgem desteği almak isteyen girişimcilerin bir an önce veri tabanı kayıtlarını yaptırarak, destek almalarını tavsiye ediyoruz..İşgem Desteği Nasıl Alınır?

İşgem, kurulacak olan yeni bir işletmeye finansal anlamda destek sağlamaktadır. İş yeri olanaklarının geliştirilmesi için gerekli ofis malzemeleri yanı sıra bir çok destek verilmektedir. İşgem desteğinden yararlanabilecek olan başlıca kuruluşlar ise şöyledir;

Belediyeler,

Küçük ve orta derecede olan işletmeler,

Üniversiteler,

Özel idareler,

Kalkınma birlikleri,

Meslek kuruluşları,

Kar amacı gütmeyen Kooperatifler,

İşgem Kuruluş Desteği

İşletmenin gerekli tadilatı, mobilya ya da çalışan yönetimi için destek sağlanmaktadır. 1. ve 2. bölgeler için; % 60 / 3. 4. 5. ve 6. bölgeler için ise; % 70 destek sağlanır. İşgem kuruluş desteği için en üst limit geri ödemesiz 650.000 TL’ dir.

  • 500.000 TL işletmenin gerekli tadilatı için,
  • 100.000 TL işletmenin gerekli ihtiyaçları için ( mobilya, bilgisayar, ofis malzemeleri gibi)
  • 50.000 TL çalışan ücretleri için (bir eleman için en fazla 3.000 TL ve en fazla 3 eleman için)

İşgem İşletme desteği

1.ve 2. bölgeler için % 60/ 3. 4. 5. ve 6. Bölgeler için % 70 oranında destek sağlanmaktadır. İşgem işletme desteği için en üst limit geri ödemsiz 200.000 TL’ dir.

  • Çalışanlar için 100.000 TL .(En fazla 5 çalışan ve bir çalışana 3.000 TL’ yi geçemeyecektir)
  • İşletmenin eğitim ve danışmanlık hizmetleri için 50.000 TL
  • Ufak çaplı tadilatlar için 20.000 TL
  • İşletmenin reklam tanıtım gibi masrafları için 30.000 TL destek sağlanmaktadır.

İşgem desteğinden yaralanabilmek isteyenler!

  • Kuruluş için en fazla 18 ay, işletme için destek en fazla 36 ay destek sağlanmaktadır.

 Bir önceki yazımız olan KOSGEB Girişimcilik kursları 2018-2019 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Don`t copy text!