KOSGEB’ den kredi alanların tüm yorumları

KOSGEB’ den kredi alanların tüm yorumları
18 Kasım 2018 tarihinde eklendi, 318 kez okundu.


KOSGEB girişimci desteği almak son yıllarda esnaflara çıkış kapısı olmakla beraber kendi işinin patronu olmak isteyenlerinde en büyük destekçisi olmuştur. Finansman ve eğitim destekleriyle 1990 yılından bu yana az sermayesi olan vatandaşların hibe desteği hep bu kuruluş yardımıyla sağlanmıştır. Küçük ölçekli işletmeleri baz alan kurum ülkemizde projelerin en çok değerlendirilmesi ile de ün kazanmıştır. Bizlerde iş hayatına atılmak isteyen kimselerin aklında ki KOSGEB sorularını aydınlatabilmek adına detaylı bir araştırma yaptık. KOSGEB’ den kredi alanların tüm yorumlarını inceledik ve size olumlu- olumsuz tüm yönlerinden bahsettik.

KOSGEB kredisi nasıl alınır?

KOSGEB kredisi nasıl alınır

KOSGEB kredisi nasıl alınır

Küçük işletme sahibi esnaflarımızı desteklemek maksadıyla Bilim, sanayi ve teknoloji bakanlığına bağlı önemli bir kuruluşumuzdur. Bu kurumdan finansal destek almak için ilk önce İnternet adresi üzerinden kayıt olmak gereklidir. Sonrasında kuruma projeniz ile müracaat etmelisiniz. Eğer geçerli bir projeniz varsa KOSGEB size hibe vermekle kalmaz. Alanınızda en iyi olup yükselmeniz için eğitim kurslarından da yararlandırır. Fakat geçmiş sicilinizin temiz olması, resmi dairelerle ilişkilerinizde olumsuzluk taşımamanız aranan önemli bir detay. Böyle bir sorununuz yok ise bulunduğunuz ilin KOSGEB müdürlüğüne giderek bilgi sahibi olabilirsiniz. Ancak her kredi işleminde olduğu gibi KOSGEB ‘de de bazı olumlu- olumsuz tepkiler olabiliyor. Bu yazmış olduğumuz yazıda da tarafsız bir şekilde yorumlara yer verdiğimizi düşünüyoruz.

KOSGEB ile kredi alanların tüm yorumları

KOSGEB ile kredi alanların tüm yorumları

KOSGEB ile kredi alanların tüm yorumları

Çağımızın en büyük sorunlarından bir tanesi tahsilli işsizlik yani okuyup da iş sahibi olamamak. Ekonomimizi güçlendirmek ve işsiz kitleyi çalışan kesim tahsis etmek için kurulan bu kurum diplomalı birçok gencimizin yüzünü de güldürdü. Parantez içinde bahsetmek gerekirse paranız varsa Kosgeb size destek sağlar. Yoksa da sağlam bir projesiz maalesef size yardımcı olmaz. Geri ödemeli veya ödemesiz olan tüm bu kredilerden faydalanmış olan müşterilerin yorumlarıyla sizleri baş başa bırakıyoruz.Songül Özkutay / tatlı üreticisi

Ev işlerinde hünerli olan Songül usta evinde yapmış olduğu tatlılarla çevresindekilerin gönüllerini fethetmişti. İşletme açmak için gücü olmayan bu hanım piknik tüpünün üzerinde kadayıf künefe yaparken bir tanıdık vasıtası ile Kosgeb hakkında bilgi sahibi oldu. Hemen başvuru yapan ablamız artık evde tatlı yapıp satmayı Kosgeb teşviki ile sonlandırdı. Ve eğitim sertifikası alarak başta 18 bin geri ödemesiz destek alarak yola çıktılar. İş yeri açarak tatlı makinelerini aldı. Tabi ki destek aylık olarak kurum tarafından az da olsa yine sağlandı. Ankara Sincan da açılmış olan bu tatlı işletmesi ikinci şubesini açmaya hazırlanıyor. Üstelik  bu sayede 25 kişinin de işte çalışmasını sağlayarak iş veren olmuştur. KOSGEB ‘i tavsiye eden Songül hanım ev hanımlarının becerileri sadece evde kalmasın. Kendilerine güvenerek bu desteklerden faydalanmaya çalışsınlar dedi.

Gökçe Çiçek Yenice /Oypak paketleme

Gökçe hanım bu yola çıktığında bulunduğu Erzincan ilinde hiç bulunmayan ancak son yıllarda en çok kullanılan ıslak mendil projesini düşünüyordu. Ancak finansal anlamda bütçeleri olmadığı için adım atamıyorlardı. Hazırladıkları proje ile KOSGEB e başvurdular. Proje başarılı bulundu ve teşvik kredisi gökçe hanım ve eşine verildi. Böylece büyük bir hazır ıslak mendil imalathanesi açtılar. Şimdi Doğu Anadolu’nun her iline ıslak mendil sevkıyatı yapan bir iş yerine sahipler. Üstelik fabrikayı açarken sağlanan toplu hibe dışında aylık küçük ödemelerle yine giderlerinizi KOSGEB destekliyor.

Trabzonlu Güzin Demirci / Ev ürünleri işletmesi

Ülkemizin bayanlarının hepsi çalışkan ancak Kara denizin hanımları bir başka çalışkanlar. Seralarda çalışan ablamız bir gün fazlalık kalan domatesler ile konserve menemen kurdu. Aklına bu işlemi paraya dökmek geldi. Ancak yeterli bütçesi yoktu. Sonradan yaptığı ürünler beğenildikçe KOSGEB ‘i tavsiye edenler oldu. KOSGEB ‘e projelerini sundular. Kendi serasında yetiştirdiği mahsulleri organik olarak satmak isteyen hanıma Kosgeb 14 bin destek sağladı. Çeşitli reçeller konserveler ile başladığı yolda küçük bir işletmeye sahip oldu. Girişimcilik kursunda toplam 60 saat eğitim aldıktan sonra profesyonelleşti. İş kurmanın detaylarını önerdi. KOSGEB ‘in verdiği sertifika ve teşvikle markasını tescilledi. Şu an hem kazanıyor hem de kazandırıyor. Bu eğitimlerle bilinçlendim emeğimi kazanca dönüştürdüm diyen Güzin ablamız 10 kadar kadını da yönlendirerek kadının ekonomiye kazandırılmasını sağladı. Kendisi ile birlikte bu ürünlerin üretimi ile ilgili mahsul için ekip diken hanımlarımızın da elinden tutan girişimcimizin. Markasını daha büyük yerlere tanıtmak için daha çok çalıştığını belirtti. KOSGEB ‘den para almak için kadınların önceliğinin daha çok olduğunu da bu örneklerimiz ile belirtmiş olduk. Sizde yerli bir projeye sahipseniz işiniz yoksa cesaret edip KOSGEB ile hayatınızı değiştirebilirsiniz.Bir önceki yazımız olan Pastane ve Cafe Açmak İsteyenlere KOSGEB İş Planı Örnekleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

KOSGEB’ den kredi alanların tüm yorumları Konusuna 2 Yorum Yapıldı
Sayfa başına git
Don`t copy text!