KOSGEB Girişimcilik kursları 2018-2019

KOSGEB Girişimcilik kursları 2018-2019
1 Kasım 2016 tarihinde eklendi, 496 kez okundu.


Devletimizin yeni iş kuracaklara KOSGEB aracılığı ile sağlamış olduğu açılış dönem harcamaları için hibe imkanlarından istifade edebilmeniz için ilk olarak girişimcilik kursları adı verilen eğitimlere katılmanız gerekmektedir. 2018-2019 dönemlerinde de tamamen ücretsiz olarak verilen bu eğitimlerin başvuruları artık e-Devlet üzerinden anlık olarak sağlanmaktadır. Şartlara uygun tüm girişimcilerin bu başvuruları İnternet üzerinden nasıl gerçekleştirmeleri gerektiğini resimli olarak anlattık. Umarım sizlere faydalı olmuşuzdur.

Girişimcilik kursları nedir ? niçin verilmektedir ?

Yeni iş yeri kuracaklar için KOSGEB tarafından sadece Yeni Girişimcilik Destek Programı oluşturulmuştur. Bu program kapsamında devlet desteği ile işletme kuracak olan girişimci açılış dönemi ve sonrasında maddi imkanlar ile desteklenmektedir. Programın içinde hibe ve faizsiz krediler yer almaktadır. Bu programa başvurunun ilk ayağı ise ” GİRİŞİMCİLİK SERTİFİKASI ” almaktan geçmektedir. Sertifikanın alına bilmesi içinde mutlaka girişimcinin ” Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ” adı verilen kurslara katılması şarttır.

Devletin bu eğitimleri düzenlemesinin temel amacı maddi destek vereceği girişimcinin bilinçlenmesidir. Bu bilinçlenme kapsamında derslere katılan konusunda uzman öğretim görevlisi sizlere;

 1. İyi bir işletme kurulabilmesi için rakip analizlerinin nasıl yapılması gerektiği
 2. Pazar araştırmasının önemi
 3. KOSGEB iş planının nasıl hazırlanması gerektiği

gibi işletme yönetimi hakkında temel dersler vermektedir. Ciddi manada işinize yarayacak bu eğitimler katılım göstere bilmeniz için öncelik ile başvurunuzu e-Devlet üzerinden şu şekilde sağlamanız gerekir.

KOSGEB kurslarına e-Devlet üzerinden nasıl başvuru bilirsiniz?

Daha önceki senelerde sadece KOSGEB üzerinden belirlenen iş ortağı resmi kurumlara şahsen olarak başvurulan KOSGEB kursları 2018-2019 dönemleri içinde e-Devlet üzerinden müracaatları kabul etmeye başlamıştır. Sadece İnternet üzerinden başvuru yapabileceğiniz bu eğitimlerin müracaatları için mutlaka elinizde size ait bir e-Devlet şifresi olması gerekmektedir. Şayet şifreniz yoksa bu şifreyi size en yakın PTT‘den 2 lira karşılığında edinebilirsiniz. Elinizde bir e-Devlet şifresi olduğunu var sayarsak başvuru işlemine başlamadan evvel,

 1. İlk olarak mutlaka https://www.turkiye.gov.tr/ adresine girerek sisteme bir geçerli elektronik posta adresi tanımlayınız.


Bu tanımlama işlemini sisteme girdikten sonra direk https://www.turkiye.gov.tr/iletisim-secenekleri bu bağlantıya girerek 30 saniye içinde gerçekleştire bilirsiniz. Sisteme mail adresini tanımladı iseniz şimdi KOSGEB kursları için başvuru işlemine başlaya bilirsiniz. Bunun için ise sırası ile şu adımları uygulayın.

 1. Önce eğitim alacağınız ilin belirlemek adına http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/ugeliste adresine girelim. Burada il fitresine eğitim almak istediğiniz yeri seçiniz. Kesinlik ile ikametgah şartı aranmadığı için istediğiniz yeri burada belirte bilirsiniz.
 2. Açılan sayfada eğitim tarihi ve adresi size uygun olan yeri bir kere tıklayalım. Burada eğitim adresi çıkacaktır. Adres ve kurs hakkında temel bilgileri burada göre bilirsiniz.
 3. Başvuru işlemini yapmak için ise seçili ilin yanındaki alandaki ” e-Devlet ile başvur ” butonuna bir kere basalım. ( aşağıdaki örnek görselde görmüş olduğunuz butona )

  KOSGEB kursları e-devlet üzerinden başvuru işlemi

  KOSGEB kursları e-devlet üzerinden başvuru işlemi

 4. Daha sonra kaşınıza çıkan KOSGEB kursu başvuru formunu doldurarak ” ONAY ”diyelim.

Başvurunuz değerlendirmeye alınıp size en kısa sürede bilgilendirme ilgili kurum tarafından yapılacaktır.

Kurs başvurusundan sonraki süreç nasıl işlemektedir?

Ön kurs başvuru işlemi sonrasında sizi eğitim öncesinde ufak bir sözlü ve yazılı mülakat çok büyük ihtimal ile bekleyecektir. Daha çok aşırı başvuru yapıldığı büyük illerde uygulanan bu uygulamada öncelik hakkı verilecek olan kursiyerler belirlenmektedir. Bu belirleme işlemi ise genelde sözlü olarak yapılmaktadır. Öncelik hakkı verilecek olan kursiyer de genel olarak aranan nitelik ” İŞ FİKRİNİN GERÇEKLİĞİ ” & ” KENDİ ÖZ SERMAYESİNİZ ” & ” İŞLETMENİN EN KISA NE KADAR SÜREDE KURACAĞINIZ ” konularıdır. Şayet kuracağınız iş için yeterli bir sermaye sahipseniz ve iş fikriniz de gerçekten sizi seçecek olan komite tarafından gerçeklik içeriyorsa çok büyük ihtimal ile öncelik hakkı kazanırsınız. Böylece düzenlenecek olan esaslara göre en fazla dersliklerde 30 girişimcinin olduğu ve günde 8 saat olarak 4 gün süre ile verilecek olan KOSGEB kurslarına katılım sağlamaya hak kazanmış olursunuz.KOSGEB Girişimcilik kursları 2018-2019 Konusuna 3 Yorum Yapıldı
 1. neslihan dedi ki:

  ben butik mağaza açmak istiyorum. KOSGEB ten bunun için kurrs ve kredi desteği alabilir miyim acaba ?

Sayfa başına git
Don`t copy text!