Köyde Ne İş Yaparsanız Çok Para Kazanırsınız ?

Köyde Ne İş Yaparsanız Çok Para Kazanırsınız ?
21 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 205 kez okundu.


Köy kültürünün bağrından kopup gelmiş birçok insan eski günlerin özlemini derinden çekmektedir. Yeterli olmayan imkanlar sebebi ile memleketlerinden göçüp gelenler üzüntüsünü çok iyi anlıyoruz. Sizler için derlediğimiz iş seçenekleri ile artık hasret çekmeyecek köylerinize döndüğünüzde bol kazanç elde edeceksiniz. Son yıllarda tükenmeye yüz tutan tarım ve hayvancılık için hükumetimizin birbirinden farklı politikalar izlemekteler. Amaç yerli üretimi artırmak sermayenin ülke bünyesinde kalmasını sağlamaktır. Başta Genç Çiftçi projesi ile hayvancılığın kalkınmasına destek veren tarımsal destek için de hibe desteği sunan bakanlığımız köylümüzün yanında. Toprağını terk etmeyen, ne iş yaparsam çok para kazanırım diyen kimseler için ayrıntılarıyla iş fikirlerini tek tek yazdık.

Köyde hangi işler çok para kazandırır?

Köy yaşantısını az çok hepimiz biliyoruz. Hiç darlığın görülmediği, toprağa ne verirseniz iki katını size verdiği doğrudur. Fakat son yıllarda tohum ve ekme biçme işleri için yakıt fiyatlarının tavan olması vatandaşı toprağından uzaklaştırdı. Onun dışında hayvancılığı da düşünürsek yem fiyatları ve ithal hayvancılık ülkemizde yerli hayvancılığı bitirdi diyebiliriz. Devletimizin ekonomik olarak izlediği bu yolda en çok köylümüz zarar gördü. Bunun farkına varan yetkililer çiftçisini ayakta tutmak için ardı ardına çiftçiye faizsiz kredi seçeneği tanımışlardır. Bu imkanları değerlendirmenizi mutlaka öneririz. Ayrıca elinizde mevcut olan yatırım ile köyde size zarar ettirmeyecek işlerde yapmanız mümkün. Bunlara değinecek olursak en başta organik tavuk yumurtası üretmek, arıcılık yapmak ilaçsız organik bahçe ürünleri üreterek şehirde satmak, kendi bahçenizin domatesiyle ev yapımı salça yapmak ve kültür mantarı yetiştiriciliği karlı işler arasındadır.

Genç çiftçi proje imkanıyla hayvancılık yapın

Genç çiftçi proje imkanıyla hayvancılık yapın

Genç çiftçi proje imkanıyla hayvancılık yapın

İster büyükbaş, ister küçükbaş isterseniz arıcılık yapın. Devletimiz 30 bin lira hibe imkanıyla çiftçisinin yanında. Çiftçi kayıt sistemine kaydı olan vatandaşlarımız istenilen şartları yerine getirmesi halinde canlı hayvan hibesini devlet size temin ediyor. Arıcılık yapmak isteyenler için de aynı proje kapsamından yararlanmak mümkün. Diğer hayvanların yetiştirilmesine göre arıcılık daha basit ve masrafsızdır. Doğal bal fiyatları da bildiğiniz gibi çok yüksek. Size önerimiz bu programdan yararlanarak köyünüze bir arı kovanı tesisi kurmak. En verimli olacak şekilde yer belirleyip gerekli ihtiyaçlarını karşılayarak 30 bin liraya aldığınız hibeyi avantaja çevirebilirsiniz. Doğal bir bal kavanozunun kilosunun 50 lira olduğunu düşünürsek gerçekten yatırım yapılacak çok karlı bir iş. Bu işe başlamadan önce alanında uzman kişilerden bilgi almalı. Bilinçli bir arıcı ile başlamalısınız. Çünkü arıcılık hassasiyet ve özen ister. Hele birde organik bal adı altında doğal ürünler satan bir firma ile anlaşırsanız, ürünleriniz daha yüksek fiyatlardan satış görür. Emeğinizin karşılığını almış olursunuz.Kültür mantarı yetiştiriciliği

Kültür mantarı yetiştiriciliği

Kültür mantarı yetiştiriciliği

Son 5 yılın en fenomen işlerinden birisi de mantar yetiştiriciliğidir. Et, balık, tavuk ürünlerini tüketemeyen vatandaşlarımız mantar tüketimini bir hayli artırmıştır. Gübre içerisinde yetişen mantar üretimi için köy hayatı en büyük avantajdır. Doğal gübre içerisinde, ilaçsız yetişen mantarın satış fiyatı da fabrikasyon olanlara göre daha yüksek olacaktır. Bunları göz önünde bulundurarak köyünüzde sera tarzı bir alan oluşturun. Mantarlar için ufak bir sermaye ile işe başlayın. En az 2 bin liralık mantar 45 günün sonunda 7 bin liralık mantar olacak. Doğru pazarlama yöntemiyle paranız direk cebinizde kalacak. Ayrı bir bakımı, yem masrafı, sulama, ilaç derdi yok sadece hasat dönemi geldiğinde ve gerekli nem sağlandığında üretimi sağlarsınız. Pazarlarda kilosunun 10 liradan satıldığı mantarı üretip satmak en cazip işler arasındadır.

Kendi bahçe domatesiniz ile salçanızı yapın satın

Kendi bahçe domatesiniz ile salçanızı yapın satın

Kendi bahçe domatesiniz ile salçanızı yapın satın

Bu sene domates üretimi ( ÇKS ) çiftçilerin boynunu bükse de salça yapıp satanların yüzünü güldürdü. Çok değil köyünüzde bir sera alanı kadar yeriniz varsa domates yetiştirin. Edineceğiniz birkaç kişi ile ekip kurun. Bir kasa domatesten ortalama 8 kavanoz çıktığını düşünürsek, kısa bir kar hesaplaması yapalım. Domatesi direk satsanız kilosu maksimum 5 lira bir kasada 10 kilo var sayarsak 50 lira ama maalesef domatesi bu paraya satamazsınız. Ancak iş organik ev yapımı salça adı altında satışa dönüşürse bir kilosu 20 lira bir kasadan 8  kilo salça yapıldığını hesap edersek toplam 160 liraya gelir. Yani yanınızda çalışanlarda kazanır. Sizde kazanırsınız. Kendi mahsulünüzü dolaylı yoldan sermaye yapar tam tamına 8 kat kar etmiş olursunuz. Yaz işçiliği için salça yapımı ideal bir iştir.Bir önceki yazımız olan 10 Bin TL Sermaye İle Ne Tür İş Yapabilirsiniz ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Köyde Ne İş Yaparsanız Çok Para Kazanırsınız ? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
Sayfa başına git
Don`t copy text!