Koyun Kredisi 2018-2019 FAİZSİZ BAŞVURULAR BAŞLADI

Koyun Kredisi 2018-2019 FAİZSİZ BAŞVURULAR BAŞLADI
23 Kasım 2016 tarihinde eklendi, 1.846 kez okundu.


Küçükbaş hayvancılığın en rağbet gördüğü sektör hiç şüphesiz ki koyun besiciliği olmaktadır. Etinden ve sütünden yararlanarak oldukça hatırı sayılır gelirler elde edebileceğiniz koyun yetiştiriciliği ile sizde hayvancılığa merhabayı devlet faiz destekleri ile Ziraat bankası ile diyebilirsiniz. Çiftçilerimize 2018 ve 2019 yılları içerisinde 5.000.00 TL kadar İŞLETME dönemlerine %2 YATIRIM dönemlerine ise FAİZSİZ kredisi imkanı sunarak koyun alma imkanları kaçırılmayacak gibi duruyor.!

Koyun Kredisi Nasıl Alınır, 2019 Başvuruları Nasıl Yapılır ?

Ülkemizde çitçiyi finansal bakımdan destekleyen banka hangisidir denildiği zaman akla hiç şüphesiz Ziraat bankası gelmektedir. Banka devlet bankasının da olma avantajını kullanarak koyun başta olmak üzere tüm hayvancılık kredisi olanaklarını siz çiftçilerimize ayrıcalıklı olarak sunmaktadır. Bu neden ile Türkiye’deki en uygun hayvan kredisi imkanını çiftçilerimize sunan tek banka Ziraat bankası diyebiliriz. Hem FAİZSİZ fırsatları hemde arzu edene yılda bir geri ödeme olanakları ile sunmuş olduğu krediler için bazı şartları, hemen alınacak olan koyundan, hemde kredi başvurusu yapan çiftçimizden istemektedir. Tüm bu talep edilen şartlar sırası ile 2018 – 2019 için şu şekildedir.

Alınması Düşünülen Koyunda Aranan Özellikler

Ziraat bankası koyun besiciliği ile ister sütçülük ister etçilik olarak faaliyet göstermek isteyen vatandaşın kredi ile alacağı hayvanlarda bazı özellikleri aramaktadır. Aslına bakılırsa bankanın hayvanda aradığı bu özellikler çiftçinin menfaati için istenilen şartlardır. İstenilen bu şartlar ise besicilik ve sütçülük olarak ikiye ayrılsa da istenilen şartlar genel olarak birbirine yakındır. İlk olarak süt koyun hayvancılığı için bankanın istediği şartları ele alalım;

 1. Süt hayvancılığı için alınan koyunların sayısının en az 50 adet olması gerekmektedir.
 2. Elinde 50 baştan aşağı koyun olanlar bankadan kredi almak için bu sayıyı 50 başın üzerinde almaları gerekmektedir. ( Örneğin; Elinizde şayet 35 baş koyun bulunuyorsa en az 15 baş koyun almanız için kredi başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. 35+15 = 50 )
 3. Mutlaka almak istediğiniz koyun il veya ilçenizde yer alan tarım ilçe müdürlüğü bünyesinde yer alan çiftçi kayıt sisteminde gözükmesi gerekmektedir.
 4. Alınacak olan koyunların en az 9 aylık olması en fazla ise 24 aylık olmaları gerekmektedir.

Bunlar süt besiciliği için daha çok dişi koyun alımları için aranan şartlardı. Etçil olarak koyun besiciliği yapacaklarda ise şartlar;

 1. En az 100 baş veya bunun üzerinde erkek hayvan alımları yapılması gerekmektedir.
 2. Etçil olarak koyun besiciliği yapıyorsanız 100 başın üzerinde çıkmanız gerekmektedir. Örneğin elinizde 80 baş erkek koyun bulunur ve bunu çoğaltmak için kredi alacaksanız en az 20 baş yada üstünü almak için başvuru yapabilirsiniz. 80 + 20 =100
 3. Alınacak olan erkek koyunların çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olama süresinin en az 30 gün olması gerekmektedir.
 4. Almayı düşündüğünüz erkek koyunlarında yine en az 90 günlük ve üzerinde olmaları gerekmektedir.


Tüm bunlar süt veya etçil olarak koyun besiciliği yapacaklar için almayı düşündüğünüz hayvandaki özelliklerdir. Ziraat bankası bunların alımlarının yanı sıra isteyene yardımcı ekipman alımları ( yem hazırlama üniteleri ve balya yapım ve süt sağımı makineleri ) için de kredi sunmaktadır. RESMİ GAZETE yer alan detaylar

Koyun Kredisi Şartları Nedir ?

Koyun Kredisi Şartları Nedir ?

Kredi Kullanacak Olan Çiftçiden İstenilen Şartlar Nedir?

Banka koyun da bu kadar özellik arar iken çiftçide bazı şartları aramasını artık normal karşılamamız gerekmektedir. Koyun alımı için 5.000.000 TL kadar FAİZSİZ, işletmesini büyütmek için ise senelik %2 faizli kredi verirken ilk olarak sizin ÇKS belgenizin olmasını yani Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olmanızı aramaktadır. Tarım ilçe veya il müdürlüklerinden alabileceğiniz bu belge olmazsa olmazdır! Bunun yanı sıra vermiş olduğu paranın teminatı için ipotek değeri olan ev yada arsa veyahutta traktör gibi değerli mallar isteyebilmektedir. Elinde koyunu olanlardan bu teminat genelde koyunların küpe numaraları üzerinden karşılanmaktadır. Bu teminatların haricinde özellik ile düzenli aylık geliri olan en az iki kefil eşleri ile birlikte bankaya gelip ilgili belgeleri imzalaması şarttır. Son olarak bu işlemlerde tamamlandıktan sonra artık bilir kişi yani ekspertiz gelip besicilik veya süt hayvancılığı yapacağınız yeri inceler ve size talep ettiğiniz koyun kredisi ödemesini onaylar! Tabi KKB kredi notu değerinde bir soru yoksa..

2018 ve 2019 yıllarında koyun kredisi için başvuru yapan çiftçimizden VERGİ BORCU YOKTUR yazısı istenilmektedir.

Faiz Oranına Göre Koyun Kredisi Örnek Hesaplama Tablosu

İster besicilik isterse ise süt koyunculuğu yapacak olan YENİ GİRİŞİMCİ çiftçilerin alacakları 100.000 bin TL için 60 ay YİNE 100 BİN TL’dir. Çünkü banka yeni hayvancılığa koyun ile başlayan çiftçimize faiz uygulamamaktadır. Faal olarak koyun besiciliği yapan çiftçimize ise TARIM KREDİ KOOPERATİFİ TARAFINDAN YAYIMLANAN MALİYET ORANINA GÖRE 2018-2019 yılları için ise yine 5.000.000 TL kadar sadece %2 yıllık faiz uygulamaktadır.

 • 200.000 TL yıllık %2 faiz oranı 204.000 TL olacaktır. Yani 4.000 TL faiz ödemesi 12 aylık vade için yaparsınız. Aylık taksit ödemenizde 204.000 / 12 denildiği zaman 17.000 TL yapar.

 Koyun Kredisi 2018-2019 FAİZSİZ BAŞVURULAR BAŞLADI Konusuna 5 Yorum Yapıldı
 1. İbrahim karakurt dedi ki:

  Mrb ben koyun kredisi almak istiyorum

  1. admin dedi ki:

   2018 başvuru şartlarına uygunmusunuz ?

 2. Fatih dedi ki:

  Ben koyun almak istıyorum nasıl ala bilirim

 3. murat dedi ki:

  merhaba bende almak istiyorum koyun kredisi

Sayfa başına git
Don`t copy text!