Kredi Notum Kaç Olursa Bankalardan Kredi Çekebilirim?

Kredi Notum Kaç Olursa Bankalardan Kredi Çekebilirim?
16 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 280 kez okundu.


Kredi kullanmak, kredi kartı almak eskiden bankaların koşulsuz herkese verdiği bir kaynak olsa da şimdi artık o kadar da kolay değil. Kredi almak için artık bankaların size sunduğu şartlara uymanız gerekmektedir. Bunların başında kredi notunuzun yüksek olması size kredi vermelerinde ön koşuldur. Sizin referansınız olacak olan kredi notu puanınız ne kadar yüksek olursa bankalardan kredi çekmeniz o kadar kolay olacaktır. KKB  (Kredi Kayıt Bürosu) bu konuda bankalara yardımcı olmaktadır. Tüm banka ve kart hareketlerinizin kayıt altına alındığı bu merkez,  bankalara sizin geçmişiniz hakkında bilgi vermektedir. Böylece bankalar müşterilerinin geçmişteki borçlarını rahatça öğrenerek kime kredi verip vermeyeceklerine karar verirler. Bir bankaya borcunuz varken başka bir bankadan kart veya kredi almanız bu sistem sayesinde mümkün değildir. Size sormadan limit yükselten, kredi kartını kapınıza getiren bankalar son 5 yılda 32 milyon 39 bine yükselen borçlu kişi nedeniyle bu konuda temkinli davranmaktadırlar. KKB sayesinde müşterilerini seçen bankalar kredi notuna bakarak sizi bünyelerine katarlar.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu; bankalardan çekmiş olduğunuz kredi, kullandığınız kredi kartının düzenli ödemeleri baz alınarak ortaya çıkan puandır. Bankalardan kredi kullanan yada kredi kartı kullanıp düzenli ödeyen kullanıcının notu zamanla yükselecektir. Son ödeme tarihine kadar ödenen taksitler sizin ileride yapacağınız banka işlemlerini de olumlu etkileyecektir. Bankların gözünde borcuna sadık müşteriye her zaman kredi vardır. Bu noktada aksattığınız taksitler, geç yapılan ödemeler kredi notunuzu düşürecektir.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notu hesaplamada;

  • Bireysel kredi ve kredi kartı ödeme düzeni %30
  • Yeni kredi kullanımı %20
  • Kredi kullanım sıklığı %15
  • Mevcut hesaptaki borç durumu %25
  • Diğer unsurlar kredi notu %10 şeklinde belirlenir.

Kredi Almak İçin Kredi Notum Kaç Olmalı?

KKB tarafından sizin hesap hareketlerinizle belirlenen bu puan 1 ile 1900 arasında değişmektedir.

  • 1-699 riskli
  • 700-1099 az riskli
  • 1100-1499 orta
  • 1500-1699 iyi
  • 1700-1900 çok iyi


Bu puanlamalar ilk eleme anlamında bankalar tarafında değerlendirilir. Bankalar genelde çok iyi ve orta guruba kadar kredi verirler. Az riskli gurup ise yüksek gelir belgesi ile biraz şansını zorlayabilirler. Bankadan kredi kullanmak istiyorsanız kredi notunuzu 1100-1499 üstünde tutmanız bankalardan sorunsuz kredi çekebilirsiniz anlamına gelir. Bankalar kredi verirken tek kriteri tabi ki kredi notu değildir. Çalıştığınız kurumun sağlam geçmişi, devlet memuru olmanız, sigorta devamlılığınız, kesintisiz çalışmanız da etkili olacaktır. Daha önce kredi almamanız, kredi kartı kullanmamanız bankalarda hareketiniz olmadığından kredi notunuz sıfır olarak görülür. Buda bankaların gözünde belirsizlik olarak görüldüğü için kredi alamazsınız. Kredi notu kredi almamızı etkilerken, onaylanan kredimizin faiz oranlarına da etkisi vardır. Bankalar notu yüksek müşteriye düşük faizli kredi verirken, notu düşük olana ise daha yüksek faizli kredi vermektedir.  Ayrıca kredi başvursun da bulunduğunuz banka bunu reddederse sizin kredi notunuz bir tık daha düşecektir. Tekrar tekrar başka bankalara da başvurup onaylanmamak yine notu düşürecektir. Bankalara başvuru yapmadan önce kredi notu hesaplamamızı yaptırıp öyle başvurursak kredi notumuz bundan etkilenmemiş olur. Bu durumlar başvuru yapmış olduğunuz bankaya ve gelir durumunuza göre değişkenlik gösterecektir.

Kredi Notum Nasıl Yükselir?

Düşen kredini notunuzu yükseltmek öyle hemen olacak bir şey değildir. Öncelikle aksattığınız, ödemediğiniz borçlarınızı kapatmak yada yapılandırmakla başlayabilirsiniz Borçlarınızı tek bir hesap altında yapılandırarak bütçenize uygun taksitler haline getirdikten sonra düzenli ödemelisiniz. Aylık ödeyeceğiniz miktar azalacak, vade uzayacak fakat ödeyeceğiniz borç artacaktır. Eğer borcunuz yasal takibe düştüyse borcunuzu kapatmaktan başka yolu yoktur. Borcunuzu tamamen kapatıp  düşük limitli bir kredi kartı çıkartmalısınız. Bu kartla sizin kredi notunuzu yükseltecek hareketler yapmalısınız. Öncelikle otomatik ödeme talimatı vererek düzenli fatura ödediğinizi bankaya göstermelisiniz. Kart alma konusunda sıkıntı yaşıyorsanız öncelikli olarak maaş aldığınız bankaya başvurmanız size çözüm olacaktır. Kredi kartlarınızdaki limitlerinizin ihtiyacınız kadar olmasına özen gösterin. Limitlerinizin çok yüksek olması notunuzu olumlu etkilemeyecektir.Mümkün olduğunca az bankada hesabınız olsun ve hesabınız da bir miktar para tutun. Kötü  sicilinizde yapacağınız bu  hareketler ve düzenli ödemelerle bir kaç ay içinde yükselmeye başlayacaktır. Kredi notu sorgulamayı SMS  yoluyla ya da KKB  internet sitesi yoluyla yapabilirsiniz. KKB dışında bankalara kredi notu öğrenme dilekçesi yazarak da kredi notunu öğrenebilirsiniz.Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Evlilik Kredisi Başvuruları Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kredi Notum Kaç Olursa Bankalardan Kredi Çekebilirim? Konusuna 7 Yorum Yapıldı
Sayfa başına git
Don`t copy text!