Kurbanlık hayvan nasıl beslenir?

Kurbanlık hayvan nasıl beslenir?
2 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 675 kez okundu.


Kurban bayramı Müslümanlar için dini açıdan çok önemli bir gündür. İbrahim aleyhisselam dan bu yana kurban kesmek yapılması gereken ibadetlerden biri sayılmıştır. Önümüzde yaklaşan bir bayramı da göz önünde bulunduracak olursak; besicilik aynı zamanda yüksek kazanç getiren bir iş seçeneğidir. En az altı ay boyunca beslenerek büyütülen hayvanlar sene de bir kere topluca satıldığında yetiştiricilerin yüzünü fazlasıyla güldürmektedir. Aslında günümüzde çok çok azalan çiftçilik mesleği sistemli çalışıldığında en çok kazandıran sektördür. Devletin de küçükbaş, büyükbaş hayvancılığı destek amaçlı yeni teşvikler sunduğu düşünülürse, besicilik  işsizlikle mücadele eden birçok vatandaşımız için güçlü bir gelir kapısı olacağına inanıyoruz. Peki bu işi hiç bilmeyen birisi için kurbanlık besi hayvanı nasıl yetiştirilir? Barınma, beslenme, satış gibi tüm detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

 Son yıllarda ülkemiz de hayvancılık

Ülkemizin en eski ve en bilinen mesleği hayvancılıktır. Yurdumuz gerek konum itibariyle gerekse iklim koşullarıyla besicilik yapmaya müsaittir. Ancak son yıllarda hızla değişen enflasyon değerleri ve geçmişte yanlış izlenen tarımsal politikalar hayvancılığı neredeyse tükenme noktasına getirdi. Öyle ki köyden kente büyük bir göç dalgası yaşandı haliyle hayvancılık azalırken et fiyatları da tavan yaptı. İşte bu noktada et tüketimi sağlayamayan vatandaşın sıkıntısını gidermek amacıyla konuya el koydu ve güçlü adımlarla çiftçiye hibe ve teşvik desteğini artırdı. Böylelikle sektör toparlanmaya gitti. Halkımızın özünde olan bu meslek ile niçin güzel kazançlar elde etmeyesiniz. Sizde hayvancılığa giriş konusunda kendinizde cesareti buluyorsanız işte kurbanlık hayvan yetiştiriciliği ile ilgili her ayrıntı yazımızın ilerleyen kısmında..

Kurbanlık hayvan nasıl yetiştirilir

Kurbanlık hayvan nasıl yetiştirilir

Kurbanlık hayvan nasıl yetiştirilir?

İster büyükbaş olsun isterse küçükbaş hayvan yetiştirmek tabi ki incelik ister. İyi bir hayvan yetiştiriciliği yapabilmek için ilk önce barınma koşullarından bahsedelim. Hayvanlar kendi cinsine özel olarak beslenmek, barınmak ister. Örneğin; bir keçiyi açık bir ağılda, boş meralarda kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. Ancak büyükbaş hayvan için mutlaka ahır, dam türü barınaklar gereklidir. Her ne kadar otlatma yöntemiyle yetiştirilen bir cins olsa da akşam olduğunda açıkta da olabilir bir besihane gereklidir. Ahırların büyüklüğü yetiştirilen hayvan sayısına bağlıdır. Hayvan sayınız arttıkça alanınızı geniş tutmalısınız. Bunun dışında sağlıklı, iri bir hayvan bakımı için en önemli altın kural beslenmedir.Kurbanlık nasıl beslenmeli?

Kurbanlık nasıl beslenmeli

Hayvanın beslendiği yem türü, besi saatleri, sulama süreleri hayvanı sağlıklı yapar. Sağlıklı olmasının yanı sıra da kazanç elde edilen etlenme sürecini başlatır. Metabolizmaları gereği geviş getirirler. bu sebeple sabah erken saatlerde beslenmeleri gerekir. Sindirimlerinin doğru çalışması için ilk önce su sonrasında yem yemleme sonunda da kaya tuzu ile tuz verme ve yine sulama kapalı ahır türü hayvancılıkta sıralamadır. Bu sıralama takip edilmesi ve hayvanlarının altlarının düzenli temizlenmesi halinde baskülde ağır basan, düzgün hayvanlar 6 ay gibi bir sürede elde edilebilir. Önemli bir detayı da belirtmeden geçmeyelim geviş getirmek kurban hayvanlarının tümünde geçerlidir. Geviş getirmeyen hayvan kurbanlık olamaz. Gelelim hayvanlara yedirilecek olan yem türlerine. Yemleme usulü ile yetiştirilen hayvanların günlük kalori yakımı için besin yönünden değerli besi yemleri verilmelidir. Kepek, silaj mısırı ile hazırlanan besilik yem, şeker pancarının artıklarından yapılan küspe, kesif yem, saman ve bahar aylarında vazgeçilmez yem türü yonca balyası ile bir hayvanın beslenmesi sağlanır. Tıpkı bir yemek gibi her  türden bir kısım karıştırılarak yem saatinde hayvanlara verilir. Merada yapılan besleme için yem masrafınız olmayacaktır. Sabahın erken saatlerinde açık yeşillik ovalarda yayılan hayvanlar gün içerisinde tuz ve su takviyesiyle yetiştirilir. Ahır hayvancılığına göre masrafsızdır. Ancak hayvan sürekli hareket halinde olduğundan gelişme, irileşme zaman alır.  Ahır içerisinde hayvan gübreleri için ayriyeten çalıştırmanız gereken işçinin masrafından da tasarruf etmiş olursunuz. Ayrıca Tarım ve hayvancılık bakanlığından onaylı aşıların olması, küpelerinin vaktinde alınması da mutlaka gereklidir.

Hayvan satışı ile ilgili altın kurallar

Hayvan satışı ile ilgili altın kurallar

Hayvan satışı ile ilgili altın kurallar

Sadece yetiştirmek değil kurban bayramı yaklaştığında, toplu satışlardan iyi para kazanmak için doğru strateji uygulamak gerekir. Hayvanlar satışa açılmadan önce etini tutmuş, iri hayvanlardan seçili resimlerle besi hanenizin tanıtımını yapmalısınız. Sonrasında satışa başladığınızda kaparo almalı hayvan satışlarınızın az da olsa karlı olmasını sağlamalısınız. Senelik fiyatları normal etin kilosunu hesaplayarak canlı hayvanın tahmini kilosu göz önünde bulundurularak belirlenmelidir. Böylece müşterinin de hakkına girilmemiş helal bir ibadet vesilesinden helal kazanç elde etmiş olursunuz.Bir önceki yazımız olan Tarım bakanlığı hibe 2018-2019 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kurbanlık hayvan nasıl beslenir? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
Sayfa başına git
Don`t copy text!