Pastane , Cafe Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir ?

Pastane , Cafe Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir ?
11 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 602 kez okundu.


Daha çok maharetlerini sergilemek isteyen ev hanımlarının hayalini kurduğu ama çeşitli maddi nedenlerle gerçekleştiremediği pastane yada cafe açma iş fikri alınan sertifika ve ya ustalık belgesiyle birlikte sizi bu fikre yaklaştıracaktır. Gerekli belgeleri de belediyeden ve bağlı olduğunuz esnaf kefalet odalarından sağladığınız vakit bu hayal artık geçek olmaya çok yakındır. Peki tüm sizlerden pastane veya hazır menü olarak da bilinen cafeterya açmak için istenilen gerekli belgeler ile evraklar nelerdir ? İşte tüm güncel dokümanlar..

Ustalık Belgesi Ya Da Sertifika Gerekli midir Nasıl Alınır?

Bir cafe yada pastane açacak iseniz ya ilgili bölümden mezun olmanız yada ustalık belgeniz ve ya sertifikanız olması gereklidir. Eğer ilgili bölümden mezunsanız tek bir sınavla ustalık belgesine sahip olabilirsiniz. İlkokul ya da ortaokul mezunları içinde bulunduğunuz yerin halk eğitim merkezlerinden sırasıyla kalfalık ve ustalık belgesini alabilirsiniz. 3yıl sürecek olan bu dersler sonunda gireceğiniz sınavla kalfalık belgesini sonraki 2 yıllık bir ders programından sonrada ustalık belgesini almış olacaksınız.Özel firmaların açtığı kurslara giderekte pastacılık üzerine sertifikalar alabilirsiniz. Bu tür işletmeleri açmada bu belgeler önemli olsa da yanınızda çalışacak olan kişinin bu belgelere sahip olması cafe , pastane açmak için yeterlidir.

Pastane ,Cafe Açmak İçin Yer, Mekan Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Eğer bir pastane açacaksak bulunacağı yer pastanenizde ne satacağınıza göre değişir. Daha çok poğaça, simit, soğuk sandiviçler  satacağınız bir yer açacaksanız; okul ,işyeri ,dershane yakınında bir mekan tercih etmelisiniz. Konseptiniz daha çok pasta, kurabiye, tatlılar yapacağınız bir işletme olacaksa daha şık cafe görünümlü mekanları ve kalabalık yerleri seçmelisiniz. Ama aynı sokak üstünde bir kaç pastane varsa sizin burada başarılı olmanız biraz zordur.

Cafe  açma konusunda ise iç mekan tasarımı ön plandadır. Mekanda sunacaklarınız kadar mekan tarzı da dikkat çekmelidir. Bir işletmenin küçük ya da büyük olması başarılı olup olmayacağında belirleyici değildir. Bu noktada kalite ,özgünlük, sunum ve hoşgörülü takım arkadaşlarıyla sıcacık bir mekan yaratılarak insanların ilk tercihleri arasına girilebilir. Cafe açacağınız yerin hareketli bir sokakta cafelerin olduğu yerde olması daha mantıklıdır.İstenilen Belgeler Nelerdir?

 • iş yeri açma belgesi
 • işletmenin kira kontratı ya da tapusu
 • vergi levhası fotokopisi
 • nüfus cüzdanı
 • yangın söndürme dolum faturası
 • itfaiye belgesi
 • esnaf odasın ait kayıt belgesi
 • ustalık belgesi

Gerekli Ekipmanlar Nelerdir?

Cafeterya açmak için konseptinize göre malzemeye ihtiyaç vardır. Eğer hayalinizde mis gibi kahve kokuları gelen bir cafe varsa ilk önce barista eğitimi  almış bir takım arkadaşına ihtiyaç vardır .Sonrasında çeşitli kahveler ,kahve aromaları, öğütücüler, exspresso makineleri,demleme ekipmanları gibi çok çeşitli malzemeleri almak içinde bütçe ayırmanız gerekecek. Eğer bir kahvaltı konseptli cafe açacaksanız da düzenli çalışma saatlerine uyan ,titiz çalışanlarınızla ve çeşitli kahvaltı seçeneklerinizle sabah saatlerinde insanların uğrak noktası olabilirsiniz.

Pastane için ise daha çok ekipman ve daha becerikli ellere ihtiyaç vardır. Poğaçalar ,simitler hazırlamak için fırınlara , yapmak  için ise işin ustası gereklidir. Kurabiyeler ve çeşit çeşit pastalar içinse; fırın, buzdolabı ,kalıplar, şeker hamurları, süsleme malzemeleri , mikserler, karıştırma kapları gibi kendi içinde çok alternatifi bulunan aletlere ihtiyaç vardır. Pastane işinde  kremalar, çikolatalar çabuk bozulan gıda maddeleri olduğu için seçeceğiniz konum, saklama koşulları önemlidir. Gıda işinde temizlik, tazelik her şeyden önce gelir. Bunların dışında kullanılan malzemelerin kalitesi de önemlidir. Artık herkes dış  görüntüden önce içeriğe önem vermektedir. Rafine şekersiz, laktozsuz , glütensiz pastalar,organik ev yapımı diye adlandırılan kekler kurabiyeler insanlar tarafından rağbet görecektir.

Tanıtım ve Reklamın Önemi

Bu işler her ne kadar kolay gözükse de küçük bir işletme bile olsanız sorumluluğu büyüktür. Hemen kar etmeyi düşünmemek gerekir. Menünüzde sadece size has ürünlerin olması, beğenilmesi akılda kalıcı bir isimle ün yapmanızı sağlar. Zamanla müşteri memnuniyetini sağlayarak ,çeşitli reklam ve kampanyalarla kendinizi gösterebilirsiniz. İlk adımda reklam ve tanıtım çok önemlidir. Broşür ve el ilanları , güzel bir açılış  ilgi çekecektir. Gerekli evraklar, iç dekor , malzemeler ve çalışanlara verilecek parayla birlikte sermayenizi ekonomik  kullanarak, güler yüzlü ekip arkadaşlarıyla da bu işi başarmamanız için bir neden yoktur.

 Bir önceki yazımız olan Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Pastane , Cafe Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir ? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
 1. AHMET ÇAYIR dedi ki:

  merhaba
  İç mekan dekarasyon, sanat ve tasarım alanı, işyeri açma belgesi ihtiyacı olan varsa kiralayabilirim.
  iletişim ahmetc1115@gmail.com

Sayfa başına git
Don`t copy text!