Tarım bakanlığı hibe 2018-2019Türkiye Tarım Bakanlığı çiftçilerimize 2018-2019 yılları içerisinde bir çok alanda hibe olanakları sağlamaktadır. Genel başlık olarak hayvancılık ve tarımsal alandaki yatırımlara verilen bu teşvikler belli zamanlarda başvuru şartlarına uygun vatandaşlarımıza verilmektedir. Ayrıca bu hibeler bunlar ile sınırlı olarak kalmayıp borçlarınızın da belli faiz oranlarının karşılanmasını dahi kapsamaktadır. Bir çok bu ve benzeri imkanları sizlere sağlayan bakanlık tüm bu organizasyonu sene içinde ayrılan bütçe kapsamında gerçekleştirmektedir.

Tarımsal Kredi Borç Faiz Oranlarına Sağlanan Hibe Olanakları

Bilindiği üzere çiftçilerimizin bir çoğu tarımsal ve canlı hayvan alımları için kredi kullanma seçenekleri için Ziraat bankasını tercih etmektedir. Bankanın devlete ait olması ve her iki alan içinde faiz desteklemesi sağlaması bu tercihin öncelikte olmasının en büyük sebebidir. Bir çok çiftçimiz dolayısı ile bu bankaya kredi borcu yaşamaktadır. Anacak bazı çiftçilerimiz ne yazık ki çeşitli nedenlerden ötürü bu borçlarını zamanında ödeyemeyerek zor günler yaşamaktadır. Bu zorlukların en başında da hiç şüphesiz sadece Ziraat bankası ile kalmayıp bir çok bankadan kredi kullanama gelmektedir. Bu zorlukları yaşayan çiftçimizin yanında olan devletimiz 6824 sayılı bazı alacakların yeniden yapılandırılması kanunu kapsamında hem tarım hemde hayvan kredisi kullanıp borçlu olan çiftçimizin borçlarını 5 yıla yayılarak borç faizinden doğan %6 faiz oranına hibe olanağı sağlamıştır. Uygulama 08.03.2017 tarihinde uygulamaya girerek şuan için yürürlüktedir.

Hayvancılıkta 41 ile %80 hibe verilmektedir!

4 bölgeye ayrılan ve isimleri kısaltılarak DAP, DAP,KOP VE DOKAP olarak ayrılan bölgelerde ki tam 41 ilimize hayvancılık alından %80 varan hibe imkanları Tarım Bakanlığı tarafından sağlanmaktadır. Hayvancılık alında sağlanan bu destekler ve oranları ise şöyledir.

 1. Ağır/ahır yapımı yada tadilatları için yapılan giderin %50 oranı
 2. Teke, koç yada damızlık olarak boğa alımları için ise %80
 3. Damızlık düve alımları ve sektöre de ihtiyaç duyulan alet, makine ve ekipman alımlarına da %50 oranında hibe imkanları sağlanmakta.
 4. 8 ile 13 aylık en az 20 en fazla 200 baş damızlık dişi sığır alımlarına %30 hibe
 5. 500 baş yada koyun sürüsünü 500 başa kadar çoğaltacak olanlara destek verilmektedir.

DAP, GAP, KOP kapsamındaki iller de bulunan çiftçilerimize verilen Tarım Bakanlığı hibe imkanlarını değerlendirmenizi öneririm.Kanatlı sektörüne Tarım Bakanlığı %75 hibe vermektedir

Özellik ile kırsal bölgelerde kanatlı sektörüne yatırım yapan çiftçilerimize IPARD programları kapsamında hibe imkanları sağlanmaktadır. Bunun haricinde yine kanatlı sektörü için sübvansiyonlu kredi imkanları da sağlanmaktadır. 2017 senesi itibarıyla başlayan hibe desteği ile Ardahan, Kars ile Muş illerimiz’de damızlık kaz yetiştiriciliğine %75 oranında hibe sağlanmaya başlanmıştır. Ticari ve damızlık olarak kaz alımlarına sağlanan bu olanaklarda en az 500 alımlar için geçerli kılınmıştır.

Arıcılık ile uğraşan çiftçilerimizi’de unutmayan Tarım Bakanlığı;

 • Bal dinlendirme ve eritme kazanı
 • Bal süzme makinesi
 • Polen tuzaklı boş kovan
 • Güneş enerjisi sistemleri
 • Bal sağım çadır malzemeleri

içinde %60 varan hibe imkanları çiftçilerimize vermektedir.

İpek böcekçiliği, için Diyarbakır ile Bursa illerimizdeki yaş koza üretimi için kapama dut bahçesi ile toplu besleme evi kurmaları halinde %100 hibe imkanı sağlanmaktadır.

Tarım Bakanlığı hibe bildirileri

Tarım Bakanlığı hibe bildirileri

2018-2019 yılında genç çiftçilere 30 bin lira hibe verilecektir

Türkiye genelinde Tarım Bakanlığı tarafından verilen hibelerin belkide en başında GENÇ ÇİFTÇİ PROJESİ kapsamında 30 bin lira verilen hibe gelmektedir. 2016 senesinde başlayıp 2018-2019 yıllarını da kapsayan bu uygulama ile binlerce çiftçimize 30.000 lira hibe verilmiştir. Proje ile,

 • Küçükbaş hayvancılık
 • Arıcılık ile kanatlı projeleri
 • Bitkisel üretim konuları

desteklenmiştir. Hayvanların TİGEM tarafından teslim edilme işlemleri daha önceki senelerde gerçekleşmiş 2018 senesinde ise 17000 genç çiftçimize tam 510.000.000 lira hibe olarak dağıtılmıştır. Kadın çiftçilerimize daha ayrıcalıklı olarak sunulan Genç Çiftçi projesi için 2019 senesini beklemenizi öneririz.Bir önceki yazımız olan 2 yıl geri ödemesiz hayvancılık kredisi almak isteyen çiftçiler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Tarım bakanlığı hibe 2018-2019 Konusuna 7 Yorum Yapıldı
 1. ismail aydın dedi ki:

  2019 yılı için süt yetiştiriciliği hakkında bilgi var mı? 50 baş süt ineği almak istiyorum. kredi ve hibe ne kadar alabilirim

 2. İsa koç dedi ki:

  Ceviz kestane üretiminde hakkında bilgi varmı nekadar hibe kredi alabilirim

  1. admin dedi ki:

   Tarlanız kaç metre kare ?

   1. yusuf taş dedi ki:

    56 100 m2 tarım yapılan arazi için buğday,mısır pancar vs hibe ne alabilirim

 3. Gökhan dedi ki:

  Hibe başvurusu nere yapcam küçük baş için.

 4. Hüseyin Atmaca dedi ki:

  Genç cifci olarak küçük baş hayvancılık yapcam ama başvuru nere yapılıyor onu bilmiyoruz onları belirtirmisiniz

Sayfa başına git
Don`t copy text!