Toki kurasız ev başvuruları

Toki kurasız ev başvuruları
30 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 178 kez okundu.


2019 yılında hala ev sahibi olamayanlar için TOKİ kurasız ev başvuruları en çok sorulan sorular arasında. Yükselen dolar fiyatlarıyla birlikte artan faiz oranları da bir çok vatandaşımızı üzdü. Ev almak için bankalardan kredi çekecek olan kimseler durum böyle olunca vazgeçti. Ancak hükumetimiz tasarruf projelerinin yanı sıra evi olmayan bireyleri de düşünüyor. Peşin para alım gücü olmayan çalışanlarımıza müjde yetkililerden geldi. Alt gelir sahibi vatandaşlarımız çekilişsiz bütçesine göre TOKİ ‘den konut alabilecek. 35 pilot ilimizde başlanmasına karar verilen bu konutlar için başvuru şartları neler? müracaatlar hangi tarihte başlayacak tüm detaylarıyla kaleme aldık.

TOKİ hakkında

TOKİ hakkında

TOKİ hakkında

Birçok vatandaşımızı, kira öder gibi taksitle  ev sahibi yapan toplu konut idaresi bu yıl da orta ve dar bütçeli birçok kimseyi konut sahibi yapacak. Önceliği hiç evi olmayan vatandaşlar olacak bu daireler kişinin bütçesine göre verilecek. Yani ödemesini az yapabilene 2+1 imkanı verilecek. Faize bulaşmadan evim olsun diyen herkes için büyük bir avantaj. 35 ilimizde toplam olarak 5 bin 500 konutu kapsayan bu hazırlıklara yıl sonunda tamamlanacak. Konut sahiplerine bu yıl anahtar teslim edilecek. Bu yıl farklılık olarak kura işlemi olmayacak. Sıralama başvuru önceliğine göre yapılacak. Aynı zamanda aranılan şartların başında hiç konut sahibi olmamış olmak gelecek. Genellikle emekli olmuş ev alamamış yada engelli olan vatandaşlarımıza ayrı kontenjan açan idare bütçesi az olan kısmı ev sahibi yapmayı amaçlamıştır. Peki başvuru esnasında istenen belgeler neler? aranılan koşullar ne bir bakalım.

Toki konutlarına başvuru için aranılan şartlar neler

Toki konutlarına başvuru için aranılan şartlar neler

TOKİ konutlarına başvuru için aranılan şartlar neler?

 • Konut idaresi başkanlığınca ilk dikkat edilecek husus daha önce konut kredisi kullanmamış olmak. TOKİ ‘den bu başvuru öncesinde daire almaması gereklidir.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • 18 Yaşını doldurmuş reşit birey olmak
 • Aynı aileden eş ve çocuklarda dahil olmak üzere sadece bir kişi başvuru yapabilir.
 • Hane halkının maaşlarının toplamının 4800 ü geçmemesi gereklidir.(Bu şart dar gelirli vatandaşı öncelikli tutmak içindir.)
 • Engelli olarak başvuracak vatandaşlarımızın en az %40 engel raporunun mutlaka bulunması gerekir.
 • Şehit,gazi yakınlarının ve dul maaşı alanların bunu resmi evraklarla belirtmesi gereklidir. Tüm bu şartların sağlanması halinde müracaatınızı sorunsuz gerçekleştirebilirsiniz.


Başvuru sırasında istenilecek belgeler

Başvuru sırasında istenilecek belgeler

Başvuru sırasında istenilecek belgeler

 • Başvuran kimselerin Türkiye cumhuriyeti kimlik belgesi yada ehliyet fotokopisi
 • Emekli olan kimselerin emeklilik cüzdanı veya emekli olduğunu belirten evrak
 • Engelli olanların engelini belirten heyet raporunun devlet hastanesi onaylı olması gerekir.
 • Tapu idaresinden üzerinize konut bulunmadığını ispat eden belge ile başvuruda bulunmanız gereklidir. Üzerinizde arsa, tarla, araba gibi gayrimenkullerin bulunması TOKİ ‘den ev almanıza engel değildir.
 • Çalışan bir kimse ise maaş bordrosu, emekli ise maaş dökümü gereklidir.

Tokiden konut alımı için başvurular nereye yapılacak?

Bu bilgiler TOKİ nin kendi sitesinde tüm detaylarıyla verilmektedir. Ancak yüzeysel olarak bahsetmek gerekirse. Ödemelerden sorumlu iki devlet destekli bankamız Halk bankası ve Ziraat bankası başvurular başladığında ön başvuruları şubelerden yaparlar. Gerekli şartlar ve evrak eksiklerinize göre sizi sıralamaya sokar. Ödeme planını , bütçenize göre hesaplar ona göre başvuracağınız evin metre karesi belirlenir. Örneğin; 500 lira ve altı ödemeler 90 metre karelik dairelere başvuru yapabilirken. Bin lira ve üstü ödeme yapacaklar 3+1 120 metre karelik evler için müracaat ederler. Yani ödeme planınız bu durumda oldukça mühimdir. Bu yıl kurasız konut dağıtımı belirlenmiş olsa da İstanbul gibi metropol illerimizde talep çok olacağından liste kura ile belirlenecektir. Adaletli bir dağılım için toplu konut idaresi bu koşula gerek duymuştur.

Hangi illerimizde TOKİ konutları başlayacak?

İhtiyaç duyulan illerimizi bir liste haline getiren idareciler. Hangi ilimizde konut alımı düşük, ne kadar ev ihtiyacı var detaylarıyla araştırılmıştır. Bu verilere göre Adıyaman, Afyon, Ankara, Amasya, Ardahan, Aydın,Tokat, Ordu, Balıkesir,Bilecik,Bursa, Düzce, Denizli, Hatay, İzmir,Kastamonu, Kırklareli, Konya, Kütahya, Kırıkkale, Kırşehir, Kocaeli, Muş, Mardin, Malatya, Niğde, Nevşehir, Rize, Sakarya, Samsun, Şanlı Urfa, Uşak, Trabzon, Yozgat ve Zonguldak olmak üzere 35 ilimizde 2019 bitmeden anahtar teslimi yapılacak. Eğer sizde normal yollardan ev almam zor diye düşünüyorsanız başvurmak da acele edin. Çünkü konut alma önceliğiniz başvuru tarihinize göre yapılacaktır. TOKİ ‘nin kendi web sitesinden sıkça sorulan sorular kısmından tüm sorularınıza yanıt bulabilirsiniz. En kısa zamanda kendi evinizin sahibi olmanız dileğiyle..Bir önceki yazımız olan Ankara' da Taksitle Hiç Peşinatsız Ev Alma Fırsatını Kaçırmayın başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Don`t copy text!