Yasal takipte olanlara kredi veren bankalarKara listede olanlara kredi veren bankalar

Bankaya olan borçlarınız dolayısıyla kredi geçmişiniz iyi olmayabilir ya da yasal takibe düşmüş olabilirsiniz. Geçmiş dönemlerde bankalara olan borçlar yüzünden ( kredi kartı ödemeleri, kredi ödemleri gibi) kara listede olan kişilerin kredi kullanmaları oldukça zorlaşıyor.  Kkb notu düşük olanlar, kredi başvurularında muhtemelen olumsuz yanıt alıyor. Bankalara olan borçlarını kapatabilmek adına tekrar kredi çekmek isteyenler için farklı çözüm yolları olabilir. Peki; senetle kredi veren bankalar, Yasal takipte olanlara kredi veren bankalar var mıdır? Borçlarınızdan kurtulmak, yeni bir kredi olanağı sağlamak için ne yapmak gerekiyor sizler için paylaşıyoruz..

Yasal takip nedir?

Krediye ihtiyacınız olduğunda öncelikle bankalar kredi geçmişinizi inceleyecektir. Kredi notunuzun ne durumda olduğu bankalar için oldukça önemlidir. Kara listede olmanız ya da yasal takibe düşmeniz kredi kullanırken karşınıza çıkacak hatta kredi başvurularınızda olumsuz yanıt almanıza sebep olacaktır.. Kredi geçmişi iyi olmayan hatta yasal takipte olanlar için kredi imkanı var mıdır? Yasal takibe düşmüş olmanız kesinlikle kredi kullanmayacağınız anlamına gelmiyor! Elbette bu durum karşısında farklı alternatif yollar vardır. Bu durumda kredi kullanmak oldukça güç olabilir, ancak kredi kullanmak için farklı seçenekler sunulacaktır.

Öncelikle kredi borçlarını düzenli ödemeyen ya da hiç ödemeyenler için yasal takip nedir açıklamak gerekirse;

Bankadan kullanmış olduğunuz kredi, kredi kartı ya da diğer borçlarınızı ödemediğiniz durumda hakkınızda yasal takip başlatılır. Bu süreç şöyle ilerlemektedir;

Banka borçlarının geciktirilmesi dahilinde kredi notu düşmektedir. Ancak borçları 90 gün boyunca hiç ödenmiyorsa, yasal takibe düşeceksiniz. Bankalar genellikle borçluyu ikaz ederek, borcunu ödemesi için bildiri göndermektedir. Borçlu olan kimse halen borcunu ödemiyor ise yasal takip başlatılır. Yasal takipte olup, krediye ihtiyacı olanlar için bankalar genellikle kredi vermek istemez. Çünkü bankalar, daha önce düzensiz ödemelerin yapılması ya da borçların hiç ödenmemesi durumunda kredi vermek istemeyecektir. Yasal takipte olan müşterilerin bankaya bir güvence vermesi gerekecektir. İpotek ya da kefil gibi..

Daha önce yazmış olduğumuz ‘kredi kartının idari ve yasal takibe düşmesi nedir?’ isimli yazımızda ayrıntılı olarak bilgiler yer almaktadır.İpotek ile kredi kullanabilirsiniz

Yasal takipte olan ve kara listede olanlar için kredi kullanmanın bir yolu ipotek göstererek kredi imkanı sağlamak olacaktır. Yasal takibe düşmüş olanlar için kredi kullanımı oldukça zordur.. İpotek yolu ile kredi kullanmak isteyenlerin herhangi bir taşınmazı ( ev, arsa, tarla gibi) ipotek göstermesi şarttır. Göstereceğiniz ipoteğin tapusunu bankaya göstererek ekspertiz yaptırabilir, bankaların ihtiyaç kredisi avantajlarından yararlanabilirsiniz. Böylece kredi yardımı ile borçlarınızı kapatabilme imkanı oluşturabilirsiniz.

Yasal takipte olanlara kredi veren bankalar

Yasal takipte olanlara kredi veren bankalar

Kefil göstererek kredi kullanabilirsiniz

Yasal takibe düşmüş kişiler için bir diğer seçenek ise kefil göstermek olacaktır. Ancak bazen kefil göstermek de çözüm olmayabilir! Bankalar kefilinizin kredi notuna bakacak ve kredi geçmişinin temiz olmasını şart koşacaktır. Kefil yolu ile kredi kullanacak olan kişilerden birden fazla kefil de istenebilir. Kefil sayısı genellikle 2 den fazla olması gerekecektir. Göstereceğiniz kefilin sicil kaydı temiz olmalı aynı zamanda kredi notu yüksek kişiler olmalıdır.

Kefil göstermek ya da ipotek göstermek de bazen çözüm olmayabiliyor. Bankalar bu koşullarda da kredi vermeyebilir. Kredi kullanabilmeniz için iyi bir geliriniz de olmalı ve bu gelirinizi belgelemeniz gerekmektedir.

Kara listede olmamak, yasal takibe düşmemek için ise kredi / kredi kartı borçlarını ya da bankaya olan diğer borçların düzenli olarak ödenmesi gerekiyor. !!

Yasal takipte olanlara kredi veren bankalar

Yasal takibe düşmüş olan kişiler için kredi imkanı sağlayan bankalar genellikle özel bankalardır. Devlet bankaları yasal takibe düşmüş olan kişilere kredi vermemektedir. Kara listede olan ve yasal takibe düşen kişiler devlet bankalarından 5 yıl kredi kullanamaz. Özel bankalar ise yukarıda belirttiğimiz gibi bazı şartları yerine getirmenizi isteyecektir. Bu koşullar dahilinde kredi kullanma ihtimaliniz olabilir.

Ayrıca kredi sicil affından da yararlanabilirsiniz. Kara listede olanlara sicil affı çıktı!. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.. 

 Bir önceki yazımız olan 5 dakikada icralık olanlara 2019 da kredi veren bankalar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Don`t copy text!